Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan suikast iddialarını yanıtladı

01.02.2011 17:36
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''MİT'in kendisine İstanbul'da suikast düzenleneceğine ilişkin rapor hazırladığı'' yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Başbakan ERdoğan, Mısır'a öngörülen ziyareti gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini soran bir gazetecinin, ''Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve bölge ülkelerinin liderleriyle bu konularda bir temasınız oldu mu?'' sorusunu yanıtlarken, mevcut tablo karşısında Mısır'a yapacağı ziyareti iptal etmediğini, ancak şu anda ertelendiğini belirtti.
Başbakan Erdoğan, ''Durum normale döndüğünde bu ertelenen ziyareti süratle gerçekleştireceğim. Çünkü Mısır bizim için bir kardeş ülkedir. Bu programlanan ziyaret şu andaki durum sebebiyle uygun düşmemektedir. Fakat normale döndüğünde inşallah gerçekleştiririz'' dedi.
Başbakan Erdoğan, bölgedeki bazı liderlerle görüşmelerinin olduğunu ve olacağını da dile getirerek, şöyle dedi:
''Bugün yaptığım açıklama aslında bir genellemedir. Mısır'ın şahsında bir genellemedir ve bu ileri demokrasilerin ne durumda olduğunu ve bunun bölgede önemli uygulayıcılarından birisi olan Türkiye olarak bizim durumumuz zaten ortadadır. Neyi nasıl yaşadığımızı zaten ortaya koyan bir ülkeyiz. Bölgede de halkın iradesine saygı duyulması noktasında hakların, özgürlüklerin karşısında bütün liderlerin bu hassasiyeti göstermesinin gereğini ifade etmek istiyorum. Bu da bir kardeş olarak, bir arkadaş olarak her bir liderin bir tavsiyesi olması gerekir diye düşünüyorum. Temennim odur ki bölgede halkıyla yönetiminin gerçekten birbirine öz güven içinde olduğu, güvendiği ve taleplerinin karşılığını bulduğu bir sürecin, yaşam sürecinin bölgede bir huzura, refaha vesile olacağına inanıyorum. Temenni ederim ki Tunus ve Mısır'da atılacak adımlar, bunun güzel örneklerini oluşturur.''

SUİKAST İDDİALARI
Erdoğan, Kırgızistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''MİT'in kendisine İstanbul'da suikast düzenleneceğine ilişkin rapor hazırladığı'' yönündeki iddiaları değerlendirirken, ''Bizim duruşumuz belli, biz sadece tedbiri alırız ondan sonra tevekkül eder ondan sonra yolumuza devam ederiz. Çünkü siyasetin yapısında fıtratında tarihten buyana olanlar ortadadır. Zaman zaman söylediklerimiz bazı ortaya koyduklarımız olmuştur. Biz, kadere inanmış insanlarız. Onun için kederden de pek imtina etmeyiz yola aynen devam ederiz. Bunlar olağan şeylerdir, olur. Onlar da görevini yapacak biz de görevimizi yapacağız. Çünkü kötü olmazsa iyinin kadri bilinmez, iyinin kadri kıymeti ancak kötü ile taktir edilir. Bunu böyle bilmemiz lazım'' diye konuştu.
Bir başka soru üzerine de Erdoğan, ''Başkanlık sisteminin daha faydalı neticeler doğuracağına inanıyorum. Bu benim kanaatim'' dedi.
MİT'in hazırladığı raporunda kendisine İstanbul'da suikast yapılacağı şeklinde bilgi bulunduğu şeklindeki iddiaların sorulması üzerine de Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:
''Geçmişte MİT'in edindiği bilgiler noktasında bizimle de bu konuları paylaştıklarında bizim duruşumuz belli, biz sadece tedbiri alırız; ondan sonra tevekkül eder yolumuza devam ederiz. Çünkü siyasetin yapısında, fıtratında tarihten bu yana olanlar ortadadır. Zaman zaman söylediklerimiz bazı ortaya koyduklarımız olmuştur. Biz, kadere inanmış insanlarız. Onun için kederden de pek imtina etmeyiz yola aynen devam ederiz. Bunlar olağan şeylerdir, olur... Herkes görevini yapacak, onlar da görevini yapacak, biz de görevimizi yapacağız. Çünkü kötü olmazsa iyinin kadri bilinmez, iyinin kadri kıymeti, ancak kötü ile takdir edilir. Bu değerlendirme bir fırsattır. Bunu böyle bilmemiz lazım.''

AA

Bu haber toplam 2006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri