Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

12.04.2012 08:43
Başbakan Erdoğan'ın Çin gezisinin son gününde gazetecilerle yapıtğı sohbetin ayrıntıları ortaya çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'de üç dönem sınırlamasının istikrarı bozacağı yönündeki endişelere "Kaldı ki bırakıp gitmiyoruz.Artık Türkiye fanilerle yürümeyi değil, ilkelerle yürümeyi bilmeli. Tayyip Erdoğan fani, öldü. Öldüğü zaman milletim ne yapacaksa şimdi onu yapsın" dedi.

KÜRTÇE SEÇMELİ DERS OLACAK

Erdoğan, "Biz partiyi kurarken bunu enine boyuna konuştuk. Kaldı ki bırakıp gitmiyoruz. Bir dönem dinleniyorsunuz. Artık Türkiye fanilerle yürümeyi değil, ilkelerle yürümeyi bilmeli. Tayyip Erdoğan fani, öldü. Öldüğü zaman milletim ne yapacaksa şimdi onu yapsın" dedi. Erdoğan, yeni eğitim yasasının önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetişeceğini de belirtirken "Osmanlıca, Kürtçe seçmeli ders olarak seçilebilecek. Detaylarını arkadaşlarımız açıklayacaklar" dedi.

Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili sorulan bir soru üzerine, yargı + MİT kriziyle ilgili çok açık ve net konuştu.

Erdoğan, "MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili soruşturma izni için ayrıcı bir iç soruşturma yapıyor musunuz? Yaptığınız soruşturma sonucuna göre karar verecekmişsiniz, doğru mu?" sorusuna şu yanıtları verdi;

MİT MÜSTEŞARI BENİM SIR KÜPÜM

Biliyorsunuz bu MİT'le alakalı bir konu. Geçmişte de bürokratlar ilgili izin söz konusuydu. MİT olayındaki gelişmelerde sessiz kalmak mümkün değil. Niye? Benim, malum nekahat dönemime rastlayan süreçti. Benim sır küpüm. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sır küpü. Türkiye'nin geleceğinin sır küpü. Uluslararası alanda bu görevi yapanlar 'ajan' olarak nitelendirilir. Operasyon yapacakları zaman görevlendirmeyle devlet adına giderler. ABD, Rusya, Çin batı ülkelerinin hepsinde var.

İMRALI'YA DA GÖNDEREN BENİM

İmralı'ya da gönderen benim, Osloya da gönderen benim. Niye ortada bir problem var? Terör mücadelesinde başarılı olmamız lazım. Bunun için bazı bilgi alışverişlerine sahip olmamız lazım. Gazetelerden çıkanın hiçbirisi müsteşarım tarafından verilmiş söz değil, hepsi yalandır. Yazılı değildir. Konuşmalar, görüşmeler olmuştur. Asla verilmiş sözler değildir. Bunu söyleyenler siyasi menfaat elde eder miyiz acaba, ne devşirebiliriz gayreti içine girmişlerdir.

YARGI GÖREVİ OLMAYAN ALANA GİRDİ

Gayretlerinden çok çok memnunum. Gerek öncesi, gerek sonrasında ve şimdi ülkeme çok şeyler kazandırdı. Müsteşar Yardımcılığı ve TİKA'nın başında olduğu zaman da iyiydi. İyi yetişmiş bir bürokrattır. İnsan kıyma makinesi değiliz. Bu insan takdir edilmesi gerekirken, bunu yemeye çalışan bazı mahfiller olmuştur. Ana muhalefet partisi olmak üzere... Yargı, görevi olmayan bir alana girdi. Bu konuda, hakkı olmayan bir konumda kendini hissedince kusura bakmasın bizi karışsında görür. Yargı kendini yasamanın üzerinde göremez. 250 meselesinden Müsteşarı yargılama süreci içine sokmaya çalıştı.

"Yabancı basındaki makalelerde Türkiye'nin dünyaya şekil veren yedi köşeden biri olduğu yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Suriye konusu ve Türkiye'de etnik problemler olduğu Türkiye'nin bu özelliğini önlem gayretleri olabilir mi?"

Bu haber toplam 2060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri