Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'dan bomba Zaman iddiası

07.06.2014 13:28
Başbakan Erdoğan, kendisinin de adının geçtiği 'Dönemin Başbakanı' iddianamesine Zaman gazetesi abonesi olmayan kişilerin isimlerinin sanık olarak girdiğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Türkiye İhracatçılar Meclisi 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

 
İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları
 
Salı günü 2014’ün ilk çeyrek büyüme oranları açıklanacak
İhracat ve büyümedeki olumlu seyirle birlikte ekonominin diğer alanlarındaki güzel gelişmelere şahit oluyoruz
 
MAYIS SONUNDA BAŞLAYAN MALUM SOKAK EYLEMLERİ
İstanbul borsası 2013’ün Mayıs ayında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı
Mayıs’ın sonunda başlayan malum sokak eylemleri, Aralık ayındaki darbe girişimleri borsayı düşürdü. Hükümetimizin dik duruşu ekonomimizin sarsılmasını ve zarar görmesini önledi. Dün İstanbul Borsası ilk kez 1 senede 80 bin seviyesinin üstüne çıktı. merkez bankası Rezervleri geçen yıl Mayıs ayında 135 milyar dolar seviyesini gördü. Son bir yıl içinde dalgalanan rezerv son aylarda yeniden artmaya başladı. Bu sene tekrar 131 milyar dolar seviyesini gördük.
 
GEZİ OLAYLARI NEDENİYLE FAİZ YÜKSELDİ
Gezi olayları nedeniyle faiz yükseldi ve bir ara yüzde 12’lere çıktı. Şu anda bu faiz oranı düşüş eğiliminde ve yüzde 8’lere kadar geriledi.
 
TÜRKİYE 2023 HEDEFLERİNE İLERLİYOR
12 yılda 8 seçim yaşadık. Mali disiplinden asla taviz vermedik. Büyüme ve istikrarda oldukça başarılı bir seyir izliyoruz. 
2008 küresel krizinin ardından gelişmiş ekonomilerin tersine büyümemiz devam etti. İşsizlikte bırakın artış düşüş eğilimi devam ediyor
Bütün engelleme çabalarına rağmen Türkiye 2023 hedeflerine doğru ilerliyor
 
‘TÜRKİYE DE ABD İLE BATACAK’ DİYE MANŞETLER ATTILAR
 
Son 12 yılda Türkiye ekonomisi çok ciddi sınavlardan geçti.
Darbe girişimleri ekonomi için imtihandı. Bunlardan başarıyla çıktı. Danıştay saldırısı, Gezi olayları, 17 ve 25 aralık darbe girişimleri, terör saldırıları.. Bunlar ekonomi için zorlu bir imtihandı. Bunları geride bıraktık. Kriz ve kaos birileri için çok ciddi rant kaynağı haline gelmişti. ABD sarsılırken Türkiye de bununla beraber batacak diye manşetler atanlar oldu. Şahsım ‘Bu kriz Türkiye’yi teğet geçecek’ derken dalga geçenler oldu. Ama dediğimiz gibi oldu. 
 
Çeteler, mafyatik örgütlenmeler milletin alın terini gasp ettiler. Seçkinci zümrelere milletin alın terini hortumla akıttılar.
 
Sermaye çevrelerinin emir ve talimatlarıyla hareket eden belli çevreler var. Hiçbir zaman doğruyu yansıtmadılar. Milletin heyecanını yok eden başlıklarla çıktılar.
 
ANADOLU SERMAYESİ DENİLEN YENİ BİR OLUŞUMUN ÇIKIŞINI SAĞLADIK
Dünyada muhalefet çoğu yerde iktidarın karşısında olmayı kendisine görev telakki etmez. Ülkem bundan ne kazanır diye hesap yapar. Oturur, iktidara desteğini verir.
Ülkemizde güzel bir tezgah kurulmuştu. Hiçbir darbe girişiminde bu çarkın parçaları zarar görmemiştir. Enflasyon yükselmiş, kazanan bunlar olmuştur.
 
Bu ülkede yatırım yapanların sayısını arttırdık. Anadolu sermayesi denilen yeni bir oluşumun çıkışını sağladık. Sermayenin belli ellerde toplanması değil dağılmasını sağladık.
 
Benden bize geçiş çok önemliydi. Biz dediğimiz anda, bunu başardığımız anda Türkiye’yi tutabilene aşk olsun 3 Kasım’dan çıkan sonuç şudur: Artık herkes kazanacak.
 
O günlerde bir gazete 3 Kasım sonuçları için ‘Anadolu ihtilali’ diye başlık atmıştı. 79 yılda 6100 km bölünmüş yol vardı. 12 yılda 17 bin km bölünmüş yol inşa ettik. Bu yollar bizden önce neden inşa edilmedi?
 
Milleti daracık yolarda karda kışta ölüme mahkum ettiler. Yol için kullanılması gereken parayı da yüksek faize de peşkeş çektiler
 
ŞU ANDAKİ FAİZ POLİTİKASINDAN MEMNUN DEĞİLİM
Ha söyleyeyim. Şu andaki faiz politikasından memnun musunuz? Ben değilim. Allahtan piyasa faizi kendisi oluşturup olgunlaştırıyor. Piyasanın olgunlaştırdığı faiz MB’nin çok önünde.
 
Avrupa dün yarım puan düşürdü. Piyasalardaki gelişmeyi görüyorsunuz. Olumlu gelişti. Yatırımcı bu ülkede adımını atacaksa düşük faizle atacak. Yüksek faiz yatırımcının cesaretini ortadan kaldırır.
 
Gelişmiş ülkelere bakıyorsunuz. ABD’de bir puan, Japonya’da eksi, İsrail’de hakeza. Bizde niçin bütün masraflarıyla 13-14-15’lere çıkıyor. Böyle şey olmaz.
 
Finansmanın maliyeti ne kadar düşerse yatırım bu ülkede o kadar artar. 2 kere 2 dört… Her bir puana ödediğimiz faiz yılda 2.5 milyar dolar. Biz bunu ödemek zorunda değiliz. Bunun getirisini ve olmadığı takdirde kaybının ne olduğunu da düşünün.
 
AMAÇ O TIRLAR DEĞİL BÜYÜYEN TÜRKİYE İDİ 
 
Adana'da çevrilen tırları bu ülke henüz sorgulamadı. suriye'ye yardım götüren tırlar neden durdurulur, neden sorgulanır neden dışarıya servis yapılır bunun sorulması lazım. Burda amaç TIR'lar değil büyüyen Türkiye, Yükselen Türkiye'dir.
 
MALUM GAZETENİN ABONELİĞİ DAVAYA KRİTER OLDU
 
Bunu ilk defa burada açıklıyorum. 25 Aralık için hazırlanan darbe sonrası için hazırlanan fezlekede kriter olarak malum bir gazetenin aboneliğidir. Eğer o gazetenin abonesi ise listeye almıyor, abonesi olmayanlar dava dosyasına giriyor. Bu afaki değil. Elimizde belgeler var. 
Bu haber toplam 2088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri