Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'dan ABD dönüşü önemli açıklamalar

21.05.2013 22:45
ABD temaslarını tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdoğan havalimanında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

 

Beş günlük ABD ziyareti sona eren Başbakan Erdoğan yurda döndü. İstanbul Atatürk Havalimanı'na inen Başbakan Erdoğan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'dan ABD dönüşü önemli açıklamalar geldi.

"2014'te 3 seçim" açıklamasının siyasetin gündemine oturmasını değerlendiren Başbakan Erdoğan yeni anayasa konusunda referanduma gidilirse 'Evet' sonucunun çıkacağına inandığını ifade etti. Başbakan Erdoğan ''Referandum yolu açılırsa ben milletimizinden 'evet' oyu alacağımızı düşünüyorum'' dedi.

ABD ziyaretini değerlendiren Başbakan Erdoğan ''Bölgesel ve küresel sorunları ele aldık. Başta Suriye olmak üzere Irak, İsrail- Filistin ilişkileri, Kuzey Afrika'daki Tunus, Mısır konularını değerlendirme imkanımız oldu. Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkileri de ele aldık. Silikon Vadisi'nde gelişmeleri yerinde izledik. Fatih Projesi'ni yakından takip ettiklerini gördük'' açıklamasını yaptı.

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Esad benzetmesi için ''Kılıçdaroğlu'na cevabımı yargı yoluyla vereceğim'' diye konuştu.

İşte Başbakan Erdoğan'ın o açıklamalarından satır başları:

2014'TE 3 SANDIK HAZIRLIĞI

'Önümüzdeki yıl içinde TBMM'de kabul edilirse 3 seçim olabilir' dedim.

REYHANLI'DAKİ SALDIRI

Reyhanlı ile alakalı olarak 18 gözaltının 12'si tutuklu. Faillerin bu kişiler arasında olma ihtimali çok yüksek ancak yargı bu kişilerdir demeden bizim bir şey söylememiz doğru olmaz. Bunun diğer bağlantılarının da ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Anayasa'da değişiklik için bir yol 330 bir diğeri de muhalefet partileriyle yol almadır. Muhalefet partileri sıcak bakmadığına göre olursa şu olur; yani kendi vekillerini genel merkezlerine kilitlemezlerse biz tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Bizim sunduğumuz tasarı atılacak bir adımla belki bir referandum yolunu açabilir. Eğer bu yol açılırsa ben milletimizden evet oyunun alacağına inanıyorum. Önümüz açık şimdilik biz işimize bakalım diyoruz.

NUMAN KURTULMUŞ BAŞBAKAN MI OLACAK?

Cumhurbaşkanlığa benim geçip Numan Kurtulmuş'un Ak Parti'nin başına geçeceği konusu sağır duymaz uydurur. Partimizin yetkili kurumları nasıl bir karar verirse o yönde adım atılır. Partimizle dertlenmeyenlerin bu açıklamaları durgun suyu bulandırmaktan başka bir şeye yaramaz. Partimiz yaptığı görevlendirmeyle de hep başarılı olmuştur.

SURİYE'DE İÇ SAVAŞ

Suriyeli muhaliflere lojistik desteğimiz aynı şekilde devam edecek. Bu lojistik destekte dahi dünyanın buna seyirci kalması doğru değil. Burada ABD gibi ülkelerin Lojistik desteğe sahip çıkması muhalifleri daha da güçlü hale getirecektir. Bundan dolayı isabetli bir ziyaret gerçekleştirdik diyebiliriz.

KILIÇDAROĞLU'NUN ESAD BENZETMESİ

Ben Kılıçdaroğlu'na cevap vermeyeceğim. Cevabımı avukatlarımla vereceğim. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığını yürüten bir insana bu ülkenin siyaseti içerisinde yer alan almayan hiç kimse katil sıfatını yakıştıramaz. Bizim abdestimizde şüphemiz yok ki namazımızda şüphemiz olsun. Kimin katillerle işbirliği içinde olduğunu gayet iyi biliyoruz: DHKP-C ve PKK örgütüne mensup olan kişilere sahiplenmeleri ortada. Gidiyor Avrupa'ya bizi şikayet etmek istiyor; Sosyalis Bakan da ona verdiği randevuyu iptal ediyor. Böyle bir insanın açıklamalarına cevap vermek sadece Türkiye'ye zaman kaybettiriyor. Demokrasi güçlü muhalefetle güç kazanıyor.

Bu haber toplam 2042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri