Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ın Enerji Piyasaları Zirvesi konuşması

20.01.2015 11:26
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.  Erdoğan, Cizre'de yaşanan olaylar hakkında "Bugün de Cizre'de oynanan oyunu biliyor ve tedbirimizi alıyoruz.Artık inlerine girilmiştir." diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"Daha çok şeyler dökülecek ha… Eteklerde çok gizli şeyler var. Hepsi dökülmeye devam edecek. Bütün bunlar karşısında gerekeni yapıyoruz yapacağız.

"ARTIK İNLERİNE GİRİLMİŞTİR"

Bugün de Cizre'de tezgahlanmaya çalışılan oyunu biliyoruz. Bu devletin resmi giysileri içerisinde olan, zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz? Arkasından yine devletin başka görevlisi bunu yakalayabiliyor. Bugün de Cizre'de oynanan oyunu biliyor ve tedbirimizi alıyoruz. Artık inlerine girilmiştir.

"TÜRKİYE'Yİ HEDEFLERİNDEN ALIKOYMAK İÇİN..."

Ülkemizi uluslararası alanda terörle özdeşleştirme çabaları aslında hangi sıkıntılardan kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Türkiye’yi hedeflerinden alı koymak için hangi çevrelerin ittifak içinde olduklarının farkındayız. Kimlerin bunun ateşine odun taşıdığını da çok iyi görüyoruz.

"120 MİLYAR YATIRIM YAPACAĞIZ"

Enerji dünyada adaletsizlik yaşandığı bir alan. Dünyada 1,2 milyar insan elektrikten yoksun yaşıyor. Afrika'da yaşayan 800 milyon insanın toplam elektrik tüketimi Amerika'daki New Yor'un elektrik tüketimi kadar. Geride kalmış ülkelere öncelik verilmesi gerekiyor.

Nüfus , ekonomik büyüme ve diğer faktörler ele alındığında 2023'e kadar 120 milyar yatırım yapmak durumunda olduğumuzu görüyoruz.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK

Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için kaynak ve petrol arama çalışmalarımız devam ediyor. Bu yöndeki projelere hız verdik. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için alternatif kaynakları harekte geçirdik. Kirletmeden tahrip etmeden elimizdeki imkanları sonuna kadar değerlendireceğiz. Türkiye kalkınma yolundan asla geri durmaz ve geri dönmez. Bu çerçevede nükleer enerjiyi ülkemize de kazandırma arzusu içindeyiz.

"AB ÖNÜMÜZE HANGİ FASILI KOYARSA KOYSUN..."

Enerji alt yapımızı 2023 hedeflerine uygun şekilde yapılandırmalıyız. AB fasıllarında tıkanan fasıllardan birinin de enerji olmasını manidar buluyorum. Neresi tıkalı? cevap yok. Tıpkı diğer konularda cevap veremedikleri gibi. Avrupa Birliği meselesinde hangi fasıl için olursa olsun Birlik bizim önümüze hangi fasılı koyarsa biz onu 3 ay içinde çözeriz."

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri