Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ın TOBB konuşması

22.05.2014 11:30
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 70. Mali Genel Kurulu'nda konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)' nin 70. Mali Disipin Toplantısı'nda yaptığı konuşmasına, Soma'daki maden faciasında ölen şehitleri anarak başladı. 

Erdoğan, Soma’daki maden faciası hakkında yaptığı ‘Bu işin fıtratında var‘ açıklaması hakkında “Tayyip Erdoğan kaza ve kadere iman eder ama bu tedbirsizlik anlamına gelmez” dedi. Devamında,”Ama buna inanmayan alay eden köşe yazarları olduğunu görüyorum” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, “Tevekkül tedbirsizlik anlamına gelmez” diyen Erdoğan, şirketlerin yanı sıra işçileri de kendi güvenlikleri için daha fazla önlem almaya çağırdı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları;

"HİÇBİR AYRINTI GÖZDEN KAÇMAYACAK"

"Soma faciası sonrasında Türkiye birlik olup adeta kenetlendi. Acıyı benseyip yüreğinde hissetti. Cenazelerimizi çıkarttık şehitlerimizi defnettik. Şimdi önümüzde bir kaç husus var. Bu olayda ihmali olanlar araştırılacak ve hesap verecektir. Hiçbir ayrıntı gözden kaçmayacak ve atlanılmayacak.

"İŞ GÜVENLİĞİNİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ ANLADIK"

Şehitlerimizin ailelerini kutsal bir emanet olarak değerlendiriyor ve onların geleceklerinden sorumlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu noktada tüm adımları da atacağımızı bilmenizi isterim. Asla geleceklerinden endişe duymayacaklar. Bu olay sonrası iş güvenliğini de tekrardan gözden geçirmemiz gerektiğini anladık. Biz bu noktada gerekli yasaları ve mevzuatlarını çıkartırız ve denetimleri yaparız. Bunun ötesi işverenin ve çalışanın sorumluluğundadır.

"TEMENNİLERLE HAZIRLIKSIZ OLAMAZSINIZ"

Bir çok ülke savunma sanayisine trilyonca dolar paralar aktarıyor ve bu aldıkları araçları hiç kullanmadan eskitip atıyorlar. Ama kullanılmadı diye bu alana yatırım yapmamak olmaz. O yüzden tedbir pahalıdır ama alınmadığı takdirde ortaya çıkan tablo çok daha vahimdir. Temennilerle hazırlıksız olamazsınız. Tüm tedbirleri almak zorundasınız.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Hergün ortalama iki işçimiz iş kazalarında hayatını kaybediyor. Bizim hedefimiz bunu sıfıra çekmek. dünyada bunu hiçbir ülke gerçekleştiremiyor. Ancak biz bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapamak zorundayız.

"SENDİKA VE İŞÇİLER İTİRAZ ETMELİ"

Müfettiş geldiğinde bir takım cihazlar çıkartılıyor ve sergileniyor müfettişler gittiğinde bu cihazlar kaldırılıyorsa sendika ve işçiler buna itiraz edecek. Sendikalarımız dikkatli olması şart. İşçi baretsiz çalışıyorsa sendika buna itiraz edecek. Hiçbir şey candan önemli değildir. Kar telafi edilir ancak canın telafisi yok.

"EL ELE VERİP ACI KAZALARI ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKARTALIM"

İşverenler, sendikalar ve işçiler artık bazı şeylerin takipçisi olsun. Hepimiz elele verelim bu acı kazaları ülkenin gündeminden çıkartalım. Medya, siyasiler herkez bu işin takipçisi olsun. İşçilerimiz haklarını bilsin korkmadan çekinmeden bu hayat memak meselesine gönül versin. Artık bu işin minimize olması için yürekten çalışmamız lazım.

"AFAD İLE TÜM PLANLARI YAPTIK"

Bu işin bir de haksız rekabet boyutu var. Bir işyeri sigortalı çalıştırıyor diğeri sigortası çalıştırıyor. Biri güvenlik tedbirlerini alıyor diğeri almıyor. Konuyla ilgili olarak AFAD yoğun bir şekilde çalışıyor. Tüm destekler AFAD'ta toplanıyor. Bu desteklerle konuttan, yavrularımızın eğitimine kadar bir çok alan için planımızı yaptık."

Bu haber toplam 2690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri