Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümet, Daron Acemoğlu'na teklif götürdü

30.03.2011 10:45
Hükümet, Türkiye'nin OECD'deki daimi temsilcisi olması için Ermeni asıllı Türk vatandaşı Daron Acemoğlu'na teklif götürdü. Acemoğlu ise "Büyük onur duyarım. İleride olabilir" diyerek göreve yeşil ışık yaktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Paris'teki Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daimi Temsilciliği için, birkaç ay önce Daron Acemoğlu'na teklif ilettiklerini söyledi. İngiltere'nin başkenti Londra'da Uluslararası Libya Konferansı'na katılan Davutoğlu, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, "Türkiye'nin Paris'teki OECD Daimi Temsilciliğine Ermeni asıllı bir büyükelçi atayacağına" ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu: "Bizim için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının etnik ve dini temelde bir ayrımcılığa tabi tutulması mümkün olmadığı gibi, ehliyetine inandığımız herkesi Türkiye'yi temsilen görevlendirebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu anlamda bizim için temel kriteri ehliyetidir. Gerçekten Sayın Daron Acemoğlu'na OECD Daimi Temsilciliğimizle ilgili bir teklif ilettik, bundan birkaç ay önce."

ACEMOĞLU İLE GURUR DUYUYORUM

Acemoğlu'nun dünyanın en saygın ekonomistleri arasında yer aldığını ifade eden Davutoğlu, "Türkiye'nin başarılarıyla gurur duyduğu bir vatandaşıdır. Bir akademisyen olarak, ben de kendisinin başarılarını uzun zamandır takip ediyordum. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının uluslararası ekonomi ihtisası alanında bu derece başarılı olması bizim için gurur verici bir olaydır. Dolayısıyla biz de özellikle ihtisas ihtiva eden temsilciliklerimizde bu konuda en ehil insanların bulunmasına önem veririz" dedi.

BAŞBAKAN İLE DE GÖRÜŞTÜ

Konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la istişare ettiğini belirten Davutoğlu, "Tabii Sayın Başbakanımızın kendisiyle görüşmesi de oldu. Sayın Başbakanımız bu haberler üzerine kapsamlı bir açıklama yapacak" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Sayın Acemoğlu bundan büyük bir şeref duyduğunu, bir akademisyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendisi için en onurlu görev olduğunu söyledi. Ancak şu anda yürüttüğü akademik çalışmalar dolayısıyla en azından ileri bir aşamada bunu olumlu yönde değerlendireceğini ifade etti. Ama ileride şu andaki akademik çalışmalar belli bir aşamaya geldikten sonra inşallah bu noktada görev almayı büyük bir onur olarak gördüğünü ifade etti."

 

1967'de İstanbul'da doğan Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Lisans derecesini İngiltere'nin York Üniversitesi'nde alan Acemoğlu, doktorasını London School of Economics'te yaptı. 2000 yılında profesörlüğe yükselen Acemoğlu, 2005 yılında ekonomi bilimine büyük katkı yapan 40 yaş altındaki bilim adamlarına verilen 'John Bates Clark' madalyası ile ödüllendirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri