Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Parasını verdik, heronları istiyoruz"

08.09.2011 19:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in daha önce özür noktasına geldiğini ancak iktidarda kendi içlerinde yaşadıkları sıkıntıları dünyaya farklı şekilde yansıttıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in daha önce özür noktasına geldiğini ancak iktidarda kendi içlerinde yaşadıkları sıkıntıları dünyaya farklı şekilde yansıttıklarını söyledi. Erdoğan, ayrıca İsrail'de tamir için bekleyen 6 adet heron bulunduğunu belirtirken "Süratle onların bu bakımları yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" dedi.

"İSRAİL İKTİDARDAKİ SORUNLARINI FARKLI ŞEKİLDE YANSITIYOR"

Başbakan Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'i ile ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, İsrail Başbakanı Netenyahu'nun "gelinen nokta bizim suçumuz değil" yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine "Tabi İsrail Başbakanı Netenyahu kalkıp da yanlış yolda olduklarını söyleyecek değil. Veyahut da kalkıp da uluslararası sularda yanlış yaptık demeyecek. Ama bilinen bir gerçek var ki uluslararası sularda siz seyahat eden herhangi bir gemiye ne olursa olsun böyle bir saldır hakkına sahip değilsiniz" dedi. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Uluslararası sularda bu seyahat eden gemilerden bir tanesi 33 ülkeden insanın katıldığı insani yardım götüren üç gemiden bir tanesi sadece bu insanların olduğu ki 450 civarında insanın olduğu ve buraya yapılan bir operasyondur. Bu bir askeri operasyondur. Bu İsrail tarafından yapılmıştır. Bunu artık bilmeyen yok. Kendileri içeride bir tane silah dahi yakalayamamışlardır. Bulamamışlardır. Bunlar da ortada. Öldürülen 9 vatandaşımızla ilgili bir tanesi biliyorsunuz Furkan Doğan, Türk kökenli Amerikan vatandaşıdır. 35 mermi bunların vücuduna isabet etmiştir. Furkan'ın kaşına ne yazık ki sıkılan mermi gözü ile kaşı arasında 3 santim gibi bir mesafeden sıkılmış bir mermidir, kurşundur. Bunların bütün resimlerle belgeleri her şeyi mevcuttur. 9 tane vatandaşımızın öldürülmesi olayı bu şekilde ortadadır ve bunların bütün adli tıp raporları mevcuttur. Cenevre bunun bir alçaklık olduğunu ve bunun insan haklarının ihlali olduğunu, burada bir orantısız güç kullanımı olduğunu çok açık ifade edilmiş. Böyle bir tablo içerisinde Netenyahu ve çevresindekiler kendi içlerindeki çelişkiyi çatışmayı dünyaya farklı bir şekilde yansıtırken aslında özür ve tazminat noktasında belli bir noktaya kendileri gelmişken iktidardaki sıkıntılarını dışarıya farklı bir şekilde yansıtmak durumunda olmuşlardır."

Erdoğan Türkiye'nin B planını ve taleplerini bir kez daha hatırlatırken bu talepler yerine getirilmediği sürece iki ülke ilişkilerinin normalleşmeyeceğinin bir kez daha altını çizdi.

HERONLARIN TESLİMİNİ BEKLİYORUZ

Başbakan Erdoğan, İsrail Savunma Bakanlığı yetkililerinin heronların tamiratı bitirilmediği için gönderilmediği yönündeki açıklamalarına yönelik ise "Bu işin tarihi vardır. Bu verilen tarihte bunlar teslim edilmemiştir. Tamir bakımla ilgili verilen bir takvim ve bu takvimde bunlar teslim edilmemiştir. Şu anda oradaki bizim insansız hava araçlarımız bildiğim kadarıyla 6 taneydi. Bunlar oradadır. Bu 6 İHA'nın tamir edilerek zaten bize teslimi gerekir çünkü bunların hepsinin parası ödenmiştir. Bu bakımları da sözleşmenin gereğidir. Burada da özellikle ticari ahlak noktasında bunu çok önemsiyoruz. Süratle onların bu bakımları yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"PKK LÜKSEMBURG'DAN HERHANGİ BİR FAALİYET YÜRÜTÜYOR DEĞİL"

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'e ise PKK'nın mali kaynaklarını Lüksemburg'a taşıdığı yönündeki haberler soruldu. Juncker bu konuda Türk makamları ile tüm birimlerin işbirliği içinde olduğunu belirtirken, bu konuda yazılan makalelerin temelli olmadığını düşündüklerini söyledi. Juncker, "Biz tüm ilgili bakanlar da birkaç ay önce ortaya konan iddiaları inceledik. Biz PKK'yı terörist örgüt olarak görüyoruz. PKK Lüksemburg'dan yola çıkarak herhangi bir faaliyet yürütüyor değil. Lüksemburg mali temelli bir faaliyet yürütüyor değil. Eğer öyle olsaydı biz derhal gerekeni yerine getirirdik. Terörizme karşı mücadelede terörist faaliyetlerden ortaya çıkarılan kara paranın aklanması için yürütülen faaliyetlerde Türk hükümeti ile Lüksemburg hükümeti arasındaki işbirliği herkesin bilmesi gerekir ki yakın bir işbirliğidir" diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri