Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikalı turistler istedi Obama'ya anlattı

06.10.2012 18:45
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda sıkıysa benim vatandaşım bir hastaneye gitsin ister özel ister devlet, kapıdan geri çevrilsin, çeviremezler" dedi

Başbakan Erdoğan, Sultanahmet'te karşılaştığı ABD'li turistlerin isteği üzerine Türkiye'nin sağlık reformunu ABD Başkanı Obama 'ya anlattığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Bağcılar'daki Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yatırım tutarı 150 milyon doları bulan bu dev sağlık tesisinin Türkiye'ye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ederek, 4 ayrı bölümden oluşan bu büyük kompleksin 470 yatağı, 246 poliklinik odası ve diğer pek çok özelliğiyle Türkiye'de sağlık alanında standartları oldukça yükseğe taşıdığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, devletin sosyal devlet özelliğine, şefkatli devlet niteliğine çok büyük önem verdiklerini belirterek, ''Vatandaşına en kaliteli eğitim, sağlık hizmetini sunamayan bir devlet, görevini hakkıyla yerine getiremiyor demektir'' dedi.

Obama'ya anlatmamı istediler

Sultanahmet Camisi'nde bir gün cuma namazı çıkışında turist grubunun kendisine el salladığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yaklaştım yanlarına, nereli olduklarını sordum. Amerikalı olduklarını söylediler. Fakat konuyu biliyorlar. Öğrenmişler. Bana dediler ki, 'Siz bu sağlık reformunu nasıl yaptınız?'. Ben de kendilerine anlattım.
O sırada Amerika seyahatim var. Onu da öğrenmişler. 'Şimdi Amerika'ya gidiyorsunuz, bir de bunu Obama'ya anlatın' dediler.

Ben de bu olayı seyahatte Obama'ya anlattım. O da gülmeye başladı. Ama kararlıydı. Zor da olsa sonunda sağlık reformunu gerek kongreden gerekse senatodan geçirdi.''


Türkiye böyle bir ülke

Başbakan Erdoğan, dikkat çekici bir örneği de paylaşmak istediğini ifade ederek, geçen haziran ayında Gülsüm Tunç adında bir vatandaşın 112 Acil Hattı'nı aradığını, bir yakınının Güney Amerika'ya iş için gittiği ve orada bayılarak hastane ye kaldırıldığı yolunda bilgi aldıklarını ancak kendisine ulaşamadıklarını söylediğini belirtti.

Sağlık personelinin konuyu araştırdığını, Güney Amerika'da beyin kanaması geçirdiği belirlenen vatandaşın 20 gün takip edildiğini, durumu ağırlaşınca 4 uçuş personeli, 2 doktor ve bir acil tıp teknisyeninden oluşan ekibin 36 saat 10 dakikalık uçuşun ardından hastayı Türkiye'ye getirdiğini anlatan Erdoğan, '' 6 haftalık bir tedavinin sonunda kardeşimiz hayati tehlikeyi atlatıyor ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geliyor. Türkiye artık böyle bir ülke'' dedi.

Sıkıysa vatandaşım kapıdan çevrilsin

Sağlık hizmetinin özel sektörle de birleştirildiğini, hiçbir hastane kapısının vatandaşa kapalı olmadığını anlatan Erdoğan, "Şu anda sıkıysa benim vatandaşım bir hastaneye gitsin ister özel ister devlet, kapıdan geri çevrilsin, çeviremezler" dedi.

Şehir hastaneleri

25 ilde farklı alanlardaki sağlık hizmetlerinin aynı yapı içinde verildiği yeni bir modele geçileceğini vurgulayan Erdoğan, "Bu benim aslında 9 yıl önceki hayalimdi ama ne yazık ki hala bunu gerçekleştiremedik. Ama şimdi adımlarını attık. Bazı Danıştay'da vesaire engellemeler oluyor. Bunları da aşmak suretiyle süratle ihalesini yaptığımız şehir hastaneleriyle işe başlıyoruz" diye konuştu.

 

Bu haber toplam 5052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri