Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üç hayali

11.05.2013 12:01
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın düzenlediği programda belediye başkanlığı döneminde kurduğu üç hayali anlattı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üç hayali! Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde kurduğu üç hayalinin ne olduğunu açıkladı. Başbakan Erdoğan İstanbul'a yapılması beklenen üçüncü köprünün en büyük hayallerinden birisi olduğunu söyledi.

'29 EKİM'DE MARMARAY'I AÇACAĞIZ'

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bir programda konuşma yapan Başbakan Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde kurduğu hayalleri anlattı. Özellikle Marmaray, üçüncü köprü ve havalimanı inşaatı hakkında değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Ben de bu hayalleri kuranlardan birisiydim. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman hayallerim vardı. Şimdi bu hayalleri tek tek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bunların en önemlisinden bir tanesi, şu Marmaray'ı gerçekleştiremediler. Ama bu Marmaray'ı ‘biz gerçekleştireceğiz' dedik, inşallah 29 Ekim'de Marmaray'ı açıyoruz. Yüzyıllar öncesinden konuşulan bir proje, ecdadımız konuşmuş bu projeyi. Ama gelenlerin hiçbirisi bunu gerçekleştirememiş. Gerçekleştirmek şimdi bize nasip oldu. Bütün engellere rağmen nasip oldu. Eğer bizi yargı engellememiş olsaydı, 4 yıl önce biz bunu açıyorduk. Şimdi artık bu gerçekleşiyor. Bitmedi, onun güneyinde ayrıca bu raylı sistem, bir de otomobil geçişi olan, çift tüplü yine boğazın altından bir geçiş daha yapıyoruz. 2015'te de onu açacağız, şu an inşaatı yürüyor." diye konuştu.

Üçüncü boğaz köprüsünü kurmayı çok istediğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bir üçüncü aşkım daha vardı; boğaza üçüncü köprüyü kurmak. ‘O da bize nasip olmalı' diyorduk.Şimdi üçüncü köprünün temelini atmak için hazırlanıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. 29 Mayıs'ta üçüncü köprünün temelini atıyoruz. Bitmedi, bu salon şahit. Yine bu salondan duyurmuştuk; 100 milyon yıl kapasiteli dünyanın belki de bir numaralı havalimanını yapacağız demiştik. Herkes bize gülüyordu. O medyada gülüyordu. Buyurun biz para da vermiyoruz üstelik para alıyoruz. Buranın 25 yıldaki getirisi 30 milyar Avro. Bu kira bedeli. 10 milyon Avro da yatırım bedeli var." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 4632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri