Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'a bir suikast planı daha

01.02.2011 01:11
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik planladığı iddia edilen suikast girişimlerinden biri daha ortaya çıktı.
İddiaya göre o suikast planını da, iddia edilen ETÖ yaptı.

Suikast bilgisi, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın BirinciErgenekondavasına bakanİstanbul13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği belgeyle gün yüzüne çıktı.

Mahkemeye gönderilen bilgi notunda Başbakan'a suikast detaylarıyla anlatılıyor. Belgeye göre, Ergenekon Sanığı Emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, Başbakan'ın evinin bulunduğu Üsküdar Kısıklı Caddesinde bir ev tuttu.İddiaya göre, planlanan suikasti eyleme dönüştürecek tetikçiler, "General İbrahim" isimli Çeçen şahıs vasıtasıyla, Çeçenistan'dan getirildi.

Belgedeki iddiaya göre, Zekeriya Öztürk yalnız değildi,Danıştaysaldırısı sonrasında gözaltına alınan ve serbest bırakılanlardan Zeki Yurdakul Çağman da Öztürk ile birlikte hareket ediyordu. Ve onlara Maslak'ta işyeri bulunan 40-45 yaşlarındaki bir işadamı mali destek verdi.

İddiaya göre, tetikçi gruba emir veren kişi ise, halen Bulgaristan'da yaşayan, Türk asıllıemeklibir albay. Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın, bu albayı ziyaretinden sonra eylemi gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.

MİT'e göre tetikçi gurubun Bulgaristan'la bağlantılarını sağlayan isim ise "MİT Mete" lakaplı bir şahıstı. Bilgi notunda, "MİT Mete'nin", iddia edilen ETÖ sanığı Mete Yalazangil olabileceği ifade ediliyor.
Tetikçi Grup iddiaya göre, suikast için yurt dışından tam 100 milyon dolar para alacaktı. Hatta, beklenen paranın, gelen kısmıyla, Zeki Yurdakul Çağman'ın borçlarını ödediği ileri sürülüyor. Peki tetikçi grubun amacı neydi?

İddiaya göre, Başbakan'a suikastle hedeflenense, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ele geçirerek yönetime el koymasını sağlamaktı.


SAMANYOLU HABER TV

 

Bu haber toplam 2480 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri