Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan ABD'ye sert PYD cevabı

21.02.2016 00:00
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye olan tutumuna sert tepki göstererek, "Amasız bir dayanışma bekliyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye olan tutumuna sert tepki göstererek, "Amasız bir dayanışma bekliyoruz"dedi.

ABD'nin YPG ve PYD konusundaki duruşuna ilişkin ise Davutoğlu, Suriye bağlamında her ülkenin farklı kanaatlerinin olabileceğine dikkati çekti.

Suriye bağlamında, Türkiye'nin tehdit olarak gördüğünü, dost ülkelerin tehdit olarak görmeyebileceğini dile getiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Onların tehdit olarak gördüklerini de biz görmeyebiliriz. Bunlar hep istişareyle, birlikte konuşarak çözülecek konular ve 5 yıl içinde de Amerika Birleşik Devletleri ile de bu anlamda yakın bir işbirliğimiz oldu. Suriye'de çatışan gruplarla ilgili hep bilgileri birbirimizle paylaştık ve Suriye politikası bağlamında da bir koordinasyon yapmaya çalıştık. Bir görüş ayrılıkları varsa da gidermeye çalıştık, nihayet bu Suriye ile ilgili bir konudur."

"TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIZ"

Konu Türkiye'ye tehdit ve saldırı ise işin değişeceğine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle konuştu: "Müttefik ülkeden beklediğimiz tek şey Türkiye'yi savunmasıdır. Suriye'deki görüş ayrılığının Türkiye'nin güvenliği söz konusu olduğunda bu güvenlik anlayışına yansıtılmasını doğru bulmayız, biz. Türkiye'nin güvenliği söz konusuysa, Türkiye yönelik bir tehdit söz konusuysa, Ankara'da 28 vatandaşımızın canı söz konusuysa, bunu tartışma konusu yapmayız."

"ABD'DEN 'AMA'SIZ DAYANIŞMA BEKLİYORUZ"

Davutoğlu, "Amerika Birleşik Devletlerinden beklediğimiz tek şey tartışmasız, amasız beklediğimiz tek şey Türkiye'ye yönelik kim tehdit unsuru oluşturuyorsa 'bu bize karşıdır' deme anlayışı, beklediğimiz tek şey Türkiye ile 'ama'sız bir dayanışma içinde olmaları" ifadelerini kullandı.

"ABD, YPG'YE HADDİNİ BİL DEMELİ"

"Başbakan Davutoğlu, "Amerika Birleşik Devletlerinden de bize dönük 'acaba bunun arkasında YPG var mı?' diye sormaktansa YPG'ye dönüp 'haddini bil Türkiye'ye dönük her saldırıyı biz bize dönük yapılmış saldırı addederiz' deme açıklığıdır" şeklinde konuştu.

"BİZİM İÇİN KONU KAPANMIŞTIR"

Davutoğlu, "Büyükelçileri Dışişlerine çağrılarak kendilerine parmak izi ve kimlik bilgileri gösterildi, nereden geldiği anlatıldı. Hala bu açık bir konudur denirse 'Bizim için bu konu kapanmıştır.' Ortada açık bir konu yok, Türkiye'ye karşı açık bir tehdit var" dedi.

 
Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri