Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞBAKAN'DAN 'ANADİLDE SAVUNMA' TALİMATI

06.11.2012 00:57
Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Başbakan anadilde savunma için gerekli talimatı verdi." dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açlık grevleriyle ilgili olarak, ''Bugün açlık grevlerinin eğer dayanıklarından birisi olarak ana dilde savunma yapma imkanının getirilmesi düşünülüyorsa bu konu CMK'nın 202. maddesinde yapılacak bir eklemeyle önümüzdeki günlerde esasen gerçekleştirilecektir'' dedi.

Arınç, ''Başbakan'ın, anadilde savunma için gerekli talimatı verdiğini'' söyledi.

ÖCALAN AVUKATLARIYLA NEDEN GÖRÜŞMÜYOR?

Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmemesiyle ilgili, ''Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş bir insanın, hakkındaki karar kesinleşmişse, o zaman avukatlarıyla bu konuda görüşmesinin uluslararası hukuk çerçevesinde karşılığı yoktur. Ancak o kişi başka başka sebeplerle avukat talep ederse, isteğini infazla yetkili olan Adalet Bakanlığı'mızın uygun görmesi lazım.

Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmeler yapıyordu. Ancak iki sebeple görüşmeleri kesildi. Bunlardan bir tanesi avukatlarının bir kısmının başka davalar sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunmasıdır. İkincisi, kendi sözlerini dışarıya yanlış aksettirdiği iddiasıyla bizzat kendisi tarafından avukatlarıyla görüşmemek isteğidir.

Abdullah Öcalan herhangi bir konuda avukatlarıyla görüşmeyi arzu ederse bu imkanın Adalet Bakanlığı'nca sağlanması mümkün olabilir. Bunun imkan içerisinde olması tamamen hukuk çerçevesinde kararlaştırılacak bir konudur. Bunu ya biliyorlar ya bilmiyorlar veya bilmezden geliyorlar'' diye konuştu. 

Bu haber toplam 2350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri