Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan El Cezire'ye: Bunu iyi gör

03.06.2013 22:04
Arap ülkelerini ziyaretinin ilk durağı olan Fas'a giden Başbakan Erdoğan, Fas mevkidaşı Benkiran ile gazetecilerin sorularını cevap verdi. Gezi Parkı'ndaki gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan,  Gezi Parkı'nda yaşananların birkaç güne kadar sona ereceğini belirtirken, halkın iradesinin tecelli edeceği yerin sandık olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı açıklama hakkında bilgisi olmadığını,  bu konuda birşey diyemeyeceğini ancak herşeyin sandıktan geçtiğini söyledi. 

Erdoğan, Suriye konusunda en büyük sıkıntıyı çeken ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ve 300 bin dolayında Suriyelinin Türkiye'de bulunduğunu söyledi.  Erdoğan, Suriyelilere yönelik tüm desteklerini sürdüreceğini Cenevre sürecinde ise ABD ve Rusya'nın önceliğindeki bu yeni sürecek tüm ilgili ülkelerin dayanışması ile Suriye'deki gelişmelere katkılar sağlar"  dedi.

 Erdoğan Suriye'de artık rakamların telaffuz edilemez noktaya geldiğini, ölü sayısının 100 bini geçtiğini, Esed'in çocuk kadın demeden kendi ülkesinde katliam gerçekleştirdiğini, 250 dolayında balistik füze kullanıldığının tespit edildiğini söyledi.   Erdoğan Uluslararası kuruluşların Suriye konusuna müdahil olacağını beklediğini söyledi. 

Başbakan Erdoğan,  "Mesaj alınmıştır" derken  ne mesaj alındığını bilmediğini,  kendi bakanlarından birinin de benzer ifade kullandığını, orada 12 ağacın taşınmasının söz konusu olduğunu El Cezire'nin de bunu iyi takip etmesi gerektiğini,  sadece 2 ağacın kesilmesinin sıkıntısı olduğunu söyledi. 

İstanbul'da kendisinin belediye başkanlığı yaptığını  İstanbul'un görmediği ağaçlandırmayı o dönemde kendisinin yaptığını, geniş gövde ağaçlarla İstanbul'da çok farklı noktaya geldiğini belirten Erdoğan, Başbakanlığı döneminde 2 milyar 800 milyon dolayında ağaçlandırma yaptıklarını, bu kadar hassasiyeti olan bir başabakan ağaçları sökme kesme niyeti olamaycağını aklı selim vatandaşın da bunu göreceğini, bunun içinde CHP ile birlikte marjinal grupların olduğunu bunu da kahir ekseriyetin kabullenmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

Başbakan Erdoğan, Fas ile Cezayir arasındaki sorunun çözümü konusunda Türkiye'nin üzerine düşen görevi yapabileceğini iki kardeş ülke arasındaki sorunu çözmeyi başaracaklarını  söyledi.  

Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri