Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan o gazeteye sert tepki

02.03.2013 17:03
Erdoğan tutanaklar sonrası ilk kez konuştu.

 

Başbakan Erdoğan, bedeli ne olursa olsun, milletin huzuru için her riski alarak 'çözüm süreci'ni sürdüreceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Balıkesir ve ilçelerine 29 farklı kalemde 236 milyon liralık yatırm getiriyoruz. Anakolları, ilkokullar, liseler, yeni yollar, köprüler, spor salonları, hastaneler bugün hizmete alınıyor.

- Bugün Balıkesir'e kazındırdığmız hizmetlerin toplam tutarı 388 milyon lira. Eski rakamla 388 trilyon...

- Bir seferde 388 milyon liralık 43 kalem hizmet ve yatırım resmen Balıkesir'le buluşuyor. Yarın Erdek'te de hastanemizi, spor salonumuzu resmen açıyoruz.

- Bugün şu meydanda gösterdiğiniz ilgi, nezaket heyecan bir şeyin ifadesidir. Siz özgürlük sevdalısısınız, demokrasi sevdalıları olarak bu meydandasınız. Siz hiçbir zaman demokrasi dışı yaklaşımlara prim vermediniz. Siz Menderes'ten bu yana özgürlük, demokrasi mücadelesinin yanında oldunuz.

- Bundan dolayı şahsım adına, hükûmetim adına sizlere şükranlarımı arz ediyorum.

- Son bir ay içerisindeki trafiğimiz... İstanbul'a gittik. 486 ambulans hizmete aldık. Bunların içinde 4x4, paletli, deniz ambulansı, özellikle Güneydoğu'da Doğu'da karın tipinin yoğun oludğu zamanlarda helikopterle vatandaşlarımızı almak için kukduğumuz ambulans.

- Oradan Çek Cumhuriyeti'ne, sonra Macaristan, Slovakya'ya geçtik. Her bir ülkede işbirilğini, ticareti artırmak için girişimlerde bulunduk.

- Oradan geldik Kayseri'ye. Kayseri'de de yine 124 milyonluk açılış yaptık. Bununla kalmadık, Mardin'e gittik. Mardin ve ilçelerinde Midyat'ta Kızıltepe'de, aynen böyle. Milletimizle birarada olduk. Arabıyla, Kürdüyle, Türküyle birarada olduk. Ayrım yok.

- Bunu gören halkımız tıklım tıklım meydanları doldurdu. İstanbul'da büyük açılış törenleri gerçekleştirdik.

- Kensel dönüşüm ile ilgili geçen hafta İstanbul'umuzda bu tür adımları attık. 'Hayırlı yıkım' dediğimiz yıkımların yerien modern binalar inşaa ettik. 500'e yakın modern otobüsü İstanbul halkının hizmetine sunduk.

- Ardından BAE'ye gittik. Bu görüşmelerle Türkiye ile Emirlikler arasıdaki münasebetleri daha iyi bir noktaya getirdik.

Almanya Başbakanı'nı Türkiye'de ağırladık. Ardından Viyana'ya gittik. Medeniyetler İttifakı Forumu'na katıldık. Türk öğrencilerle biraraya geldik.

- Bakanlar Kurulu'nu topladık. Çok sayıda devlet adamı arasında dün de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i resmi konutta ağırladık.

- Meclis çalışmalarımızı yürüyor, parti çalışmalarımız yürüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ

- Terörle mücadeleyi, 'çözüm süreci' adı altında kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Hayat risktir, siyaset risktir. Bunun bedeli ne oluras olsun milletimizin huzuru refahı için her şeyi yapacağız.

- Silahlar bırakılıncaya kadar mücadelemiz, siyasetle de müzakeremiz sürer.

- Milletimizin tarihteki o anlı şanlı yerinden taviz vermeksizin bu süreç devam edecek. Milletin değerlerinden taviz vermeksizin, bu süreç devam edecek.

- Biz Sivas'ın ötesine geçemeyen bir hükûmet değiliz. Türkiye'nin tamamında biz varız. Türkiye'nin tamamını kucaklayan bir dilimiz, Türkiye'nin tamamını bir gören, kardeş gören bir üslubumuz var.

- Van'da, Şanlıurfa'da, Kayseri'de Mardin'de aynı heyecanla karşılandık. İşte bugün ben konuşmuyorum, Balıkesir kendisi konuşuyor. TV ekranında bizleri izleyen milletim, bayrakalrı görüyor. Biz bu bayrakları aynı şekilde Hakkari'de de dalgalandırdık.

- Ama Balıkesir'e gelip bayrak dalgalandıran Ana Muhalefet Hakkari'de bir tane bayrak çıkaramamıştır. Öteki zaten hiç gidememiştir. Biz 780 milyon meteranin her yerinde varız.

- Biz Türkiye sevdalısıyız. Biz sizlere sevdalıyız. Biz dertliyiz dertli, biz bu milletin detlisiyiz. Derdi olmayanın devam olmak gibi bir gayesi olamaz. Biz de o dert var. O sevda bu yürekte sönmeyecektir ölene kadar. Halka hizmet, hakka hizmettir. Bu yolda böyle yürüyoruz. Biz yola çıkarken ne dedik? Aşık Veysel gibi, 'Uzun ince bir yoldayı, gidiyoruz gündüz gece' dedik. Gideceğiz gündüz gece.

HALKIN İSTEMEDİĞİ TEK BİR ADIM ATMAYIZ

- Şunu bilinki, biz size rağmen tek adım bile atmayız. Sizi mahsun edecek, bu noktada mağdur edecek hiçbir girişime biz prim vermeyiz. Biz sardece ve sadece sizin çizdiğiniz istikamette yürüyoruz. Sadece sizin çizdiğiniz rotada yürüyoruz.

- 1916-1917'de Balıkesir Lisesi hiç mezun vermedi. Çünkü Balıkesir'in gençleri cesurca, mertçe Çanakkale Cephesi'ne gittiler. Diploma alamadılar ama cesaret, kahramanlık diplomasını, şehadet diplomasını göğgüslerien nakşettiler. Seyit Onbaşı, Balıkesir'den çıktı. Şimdi birileri onu unutturmaya çalışıyor. Bu milletin gerçek temsilcileri Seyit Onbaşı'nın kim olduğunu çok iyi bilir. Balıkesir Sultanisi'nin o gençlerinin tamamı kaybedildi. Ama Kurtuluş Savaşı'nda Alaca Mescit'te toplanan Balıkesirliler, yine durmadı, Kuvva-i Milliye'yi başlattı.

- Allah hepsinden razı olsun. İzimiz onların izidir. Yılmayacağız. Onlar nasıl şehadete koştularsa, biz de aynı şekilde şehadete koşacağız.

- Körfez Havalimanı'na Seyit Onbaşı'nın adını verdik. Şehitlerimiz bizlere bağımsız bir vatan emanet etmek için canlarını feda ettiler. Şu ayyıldızlı bayrağımız için, o bayrağın özgürce bu topraklarda dalgalanması için canlarını verdiler, aynı zamanda birliğimiz, bütünlüğümüz, kardeşliğimiz için feda-i can ettiler. Bugün Sakarya'da, Dumlupınar'da kucak kucağa yatıyorlar. Aynı kabristan'da aynı mezar içinde yatıyorlar.

- Vatanımızı, bağımsızlığımızı, ay yıldızlı bayrağımızı koruyacağız ama yetmez. Aynı zamanda kardeşlerim, kardeşliğimizi, birliğimizi, bütünlüğümüzü de korumak zorundayız.

- Arkadaş, karındaş, kardeş. Arkadaş güzeldir. Karındaş, aynı anneden babadan olanlar. Bİzim medeniyetimizde bizim inanç değerlerimizde kardeş bunların hepsinin üstündedir. Fevkindedir. Karındaş olursun, ayrı düşersin. Arkadaş bir yere kadar. Ama gerçek manada kardeş, değerli kardeşlerim, hepsinin üstündedir. Bizim değerler silsilesi içinde ancak inananlar kardeştir. Bu bizi birbirimize bağlar.

KARANLIK OPERASYONLARA İTİBAR ETMEYİN

- Biz kardeşlerimizle yüz yüze konuşacağız. Kalpten kalbe, gönülden gönüle yol vardır. 70 milyondan rica ediyorum. Art niyetli haberlere itibar etmeyin. Dedikodulara itibar etmeyin. Söylentilere itibar etmeyin. Medya üzerinden yapılan karanlık operasoynlara, tuzaklara itibar etmeyin.

- Yıkmak kolaydır, yapmak zordur. Savaş kolaydır, barış zordur. Biz zor olana talibiz. Ayırmak kolaydır, birleştirmek zordur.

- Biz çözmek için uğraştıkça, çözdürmemek için uğraşanlar var. Biz tamir etmek için uğraştıkça, bozmak için uğraşanlar var.

- Biz samimiyetle kararlılıkal, elimizi, bedenimizi bütün vücudumuzu taşın altına koyup, gençlerin kanını, annelerin gözyaşını dindirmek için çırpındakça, bunu sabote etmeye, başarısızlığa uğratmaya çabalayanlar var.

- Bunlar sizin karşınıza yalanlarla, nefretle, küfürle, dedikodu ile söylentiyel sabotaj ile provokasyon ile medya operasonları ile çıkıyorlar.

İMRALI TUTUNAKARININ YAYINLANMASI

- İşte bir gazete çıkmış, İmralı'dan haberler veriyor.

- Her zaman söyledim, bir kısım medya hiçbir zaman yanımızda olmadı diye. Bunlar diyorki, devlet yönetmek başka, gazete yönetmek başka bir şey. Eğer bu milete zerre kadar sevginiz varsa böyle bir haberi atamazsınız, atmamanız gerekirdi.

- Bu süreç hassas bir süreç. Bakın ben konuşmuyorum, arkadaşlarıma da söylüyorum, konuşmayacaksınız.

- Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Huzurdur o, birliktir, beraberliktir.

-Bir başlık atıyor. İmralı'dan haberler veriyor. Devlet yönetmek başka bir şey gazete yapmak başka bir şey. Devlete zerre kadar sevdanız varsa böyle bir haberi atamazsınız atmamanız gerekirdi. Bu süreç hassas bir süreç

Batsın bu senin gazeteciliğin. başakan bize saldırdı diyecekler. Ben gerçeği söylüyorum. Kim bu çözüm süreçin baltalamaya çaılışorsa benim de hükümetn karşısındadır. Her türlü riski almışız . Bu yola yürüyoruz. Biz o taşı önümüzden çeker atarız. Kim olursa olsun dinlemeyiz.

- Biz bir açıklama yapmadan, bütün söylendiler yalandır, iftiradır, asılsızdır. Açık bir sabotajdır. Biz teyid etmedikçe bütün iddialar asılsızdır.

- Bi bu süreçte konuşmuyoruz, iş yapıyoruz iş. Birileri süreci akamete uğratmak, sabotaj yapmak için elinden geleni yapıyor. Onların nasıl bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı var. Unutmayın, biz en baştan ne dedik; 'Halis niyetle bu yola çıktık. Allah'ın izni, sizim desteğinizle bu süreci hayırlı bir neticeye inşallah sonlandıracağız.'

- Samim çözüm istiyoruz ama millete rağmen bir çözüm, çözüm değildir.

- Taviz vererek, geri adım atarak, terörle mücadeleden vazg eçerek değil, tüm hassasiyetleri gözeterek, kardeşlik hukukumuzu koruyarak biz bunu çözeceğiz.

- Tekrar ediyorum. Dedikodulara, karanlık operasyonlara itibar etmeyin. 

 
Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri