Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan öğrencilere müjde!

27.12.2012 14:42
Öğrenci kredilerine yeni yılda zam geliyor!

Başbakan Erdoğan, ASO Başarı Ödülleri töreninde üniversite öğrencilerine müjdeyi verdi.
Yeni yılda öğrencilerin eline burs ve ek ödemelerle ayda ellerine 480 TL geçecek.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASO'da yaptığı konuşmada ODTÜ olayları ile ilgili gerçekleri anlattı. Anamuhalefeti şiddet gösteren öğrencilerin sıtrını sıvalamakla suçlayan Erdoğan "bu ülkede her hesap sandıkta görülecek" dedi.

Erdoğan yaptığı konuşmanın bir kısmını ODTÜ'da Göktürk 2 uydusunun fırlatma töreni esnasında gerçekleştirilen şiddet içerikli olayların ayrıntılarını anlattı... Erdoğan medyaya böyle seslendi: "Şimdi bir olaya açıklık getirelim... ODTÜ'de yerli uydumuz uzaya gönderilip tarihi bir an gerçekleştirilirken şiddete dayalı protesto eylemi tam 10 gündür gündemimizi meşgul ediyor... Göktürk ilk gün canlı yayında verildi. İkinci gün es geçildi. Türkiye bir ilke damgasını vuruyor... Yazılı ve görsel medyaya sesleniyorum. Acaba siz milletin bu heyecan ve sevinci için ne zaman adım atacaksınız..."

"ÖĞRENCİLER YA DA SÖZDE ÖĞRENCİLER"
    
Erdoğan, kendisinin de öğrenci olduğunu aynı zamanda gençlik kollarında başkanlıklar yaptığını, ancak kimsenin burnunu kanatmadıklarını, bu anlayış içinde yetiştirildiklerini söyledi.

Her şeye sabırla göğüs gerdiklerini belirten Erdoğan, ''Şu anda da aynısını yapıyoruz. Şu anda da benim gençlerimize hep tavsiyem o. Siz elinde döner bıçağı olan gençlik olmayacaksınız, siz elinde molotofla dolaşan gençlik olmayacaksınız. Siz bilgisayarla dolaşan gençlik olacaksınız. Siz bu ülkenin yarınlarını hazırlayan gençlik olacaksınız'' diye konuştu.

Demokrasilerde mücadelelerin düşünce ve fikir ile yapılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Maalesef sadece o okulun öğrencileri değil, dışardan farklı üniversitelerden öğrenciler gelmek suretiyle orada böyle bir adım atılıyor. Biz o salonda Çin'den uzaya fırlatılan uydumuzu izlerken, milletimiz nefesini tutmuş halde ekranlardan ilk milli gözlem uydumuzun fırlatılışını izlerken, birçokları bu manzara karşısında gözyaşlarına boğulurken dışarda birileri sapanla, taşla, tahta sopalarla, molotoflarla polisimize saldırıyor.

Ben bu eylemlere karışan öğrenciler ya da sözde öğrenciler konusunda onların sırtını sıvazlayan hocalar, üniversite yönetimleri konusunda söyleyeceklerimi çeşitli vesilelerle söyledim. Ancak burada üzerinde hassasiyetle durulması gereken başka bir konu var. 10 gündür işte o medya kuruluşları şiddet uygulayan bu göstericilerin sırtını sıvazlıyorlar, 10 gündür sosyal medyada, televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında bunların avukatlığı yapılıyor. 10 gündür bu şiddet içerikli gösteri adeta kutsanıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi anamuhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor asla tasvip edilemeyecek bu şiddeti övüyor, bu eylemcilerin sırtını sıvazlıyor, onları teşvik ediyor. Bakın işte bizim milletçe bu tavrın üzerinde dikkatle hassasiyetle durmamız gerekiyor. Türkiye'de üniversitelerdeki şiddet olaylarının maalesef hiç de masum olmayan bir geçmişi, bir tarihi var.''

Bu haber toplam 11896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri