Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan TÜSİAD'a sert tepki!

31.12.2014 16:56
Başbakan Ahmet Davutoğlu TÜSİAD'ın 22 Ocak'taki genel kuruluna katılmayacağını bildirdi.

DAVUTOĞLU’DAN TÜSİAD’A VETO

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 22 Ocak’ta yapılacak TÜSİAD Genel Kurulu’na katılmama kararı aldı.

 

Kararın, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’in son açıklamalarına tepki olarak alındığı öğrenildi. TÜSİAD Başkanı’nın son açıklamaları, Başbakanlık’ta “yeni Türkiye’yi anlamakta zorluk çekiyor, hala ‘eski Türkiye’ alışkanlıklarıyla hareket ediyorlar” şeklinde değerlendirildi.

 

Başbakanlık kaynakları, 12 yıl boyunca içerden ve dışardan bir çok vesayet odağı ile mücadele edildiğini, meşruiyetini halktan alan iktidarın hukuk devleti kuralları ve demokratik süreçlerle kullanması üzerine kurulu bir dönemin başladığını, ancak TÜSİAD’ın bunun hala eski alışkanlıklarını terk edemediğini vurguladı.

 

Kaynaklar, AK Parti hükümetlerinin iş dünyası ile iyi ilişkiler içinde olduğunu, bugüne kadar bütün başbakanlar ve bakanların önemli toplantı ve açılışlara bizzat katılarak iş dünyasını teşvik ettiğini vurgulayarak, bu iyi diyalog sayesinde Türkiye ekonomisi ve iş dünyasının tarihi başarılara imza attığını hatırlattı.

 

Başbakan Davutoğlu’nun da göreve geldiğinde ilk kabul ettiği iş dünyası örgütlerinden birinin TÜSİAD olduğunu hatırlatan kaynaklar, hükümet-sivil toplum kuruluşu olarak ilişkilerin nasıl olması gerektiği yönünde görüş alışverişinde bulunulduğuna dikkat çekti.

 

Bütün diyalog kanallarının açık olmasına rağmen, hala medya üzerinden mesaj verme ve Türkiye’de siyasi süreçlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair görüşlerini dikte etmeye çabasının kabul edilemez olduğunu belirten kaynaklar, “Artık o dönemler bitti, bunun TÜSİAD da farkında olmalı. Anlaşılması gereken husus TÜSİAD’ın kimi muhatap aldığı değil, kimin TÜSİAD’ı muhatap aldığıdır. Kendilerini merkeze koyma hastalığından vazgeçtiklerinde daha sağlıklı bir ilişki tesis edilebilir” ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 1776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri