Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'ın Sözünü Ettiği O Cami

20.11.2013 17:04
Başbakan'ın sözünü ettiği Nizam Camii'nin öyküsü bir asır öncesinden başlıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında sözünü ettiği Nizam Camii, 'Cevapsız Kalmayan Mektup: Nizam Camii' adıyla belgesel oldu.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile çekilen belgeselde 1900'lerin başında, Karadağ'daki Nizam Camii için Osmanlı Sultanına iletilen tadilat talebine; bir asır sonra TİKA tarafından yanıt verilmesi anlatılıyor. Belgeselde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da anlatımlarıyla yer alıyor.


CAMİNİN ÖYKÜSÜ

1jpg_h921.jpgFatih Sultan Mehmet Balkan fetihleri sırasında, Karadağ'ın Podgorica şehri Tuzi Kasabasında bir cami, caminin hemen yanına da savaşlarda şehit düşen Osmanlı askerlerinin defnedildiği bir şehitlik yaptırdı.

Zaman içinde yıpranan cami ve şehitlik savaşlar sırasında tahribata uğradı. 1911'den başlayarak yıkılmaya yüz tutan caminin onarımı için, Karadağ'ın Tuzi kasabasından İstanbul'a bir mektup yazıldı. Bölge halkı, Osmanlı Sultanından caminin onarımı için yardım istedi. Ancak mektup İstanbul'a henüz ulaşmışken Balkan Savaşları başladı, Karadağ Osmanlı'dan ayrıldı; mektup da unutuldu.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri