Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya efsanesi sallandı!

28.07.2011 09:48
Şiddetli depremlerin pek yaşanmadığı Konya yer sarsıntıları açısından İgüvenli bölge' olarak kabul ediliyordu. Fakat Konya Ilgın'da dün meydana gelen 5.0'lık deprem bu bilginin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Konya'nın Ilgın ilçesinde dün saat 12:58'de 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen deprem özellikle ilçe merkezinde paniğe neden oldu.

Birçok kişi sokaklara fırlarken, sarsıntı Konya kent merekizinde de hissedildi. Can ve mal kaybı yaşanmazken 6 kişi yaralandı.

Yaralananların panik nedeniyle pencere ya da balkondan atlayan ve kaçarken başlarına tuğla düşen kişiler olduğu öğrenildi.

'BU DEPREM SÜRPRİZ DEĞİL' Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Danışma Kurulu Üyesi ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Ilgın'daki depremin Akşehir, Afyon ve Simav'dan geçen fay sisteminin içindeki bir kaynaktan oluştuğunu belirterek "Bu beklenen bir deprem. Sürpriz bir deprem değil" dedi. Ali Koçyiğit 3 gün önce Marmara Denizi'nde meydana gelen 5.2'lik deprem ile dünkü sarsıntının birbirinden bağımsız olduğunu söyledi.

'ŞEHİR FAYLAR ÜZERİNDE' Bölgenin aktif fay hattı içinde bulunduğunu, Konya'da iki yıl önce de depremin meydana geldiğini anımsatan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, "Dolayısıyla Konya sanıldığı gibi depremin yaşanmadığı bir yer değil, oralar da aktif bölgeler. Ilgın'daki depremin ardından artçı sarsıntılar oluşuyorsa fay hattı enerjisini boşaltacak demektir. O bölgede pek çok fay hattı var. Oradaki faylar aktivite kazanırsa bölgede meydana gelebilecek depremler 6 büyüklüğüne kadar çıkabilir" dedi. AA

Bu haber toplam 3634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri