Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbaşkan Erdoğan'ın 23 Nisan konuşması

23.04.2013 14:51
Başbakan Erdoğan: "Allah ömür verdikçe, çırpınmaya devam edeceğiz"

 

BMM Genel Kurulu'nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle düzenlenen özel oturumda parti liderleri konuştu.

Kürsüye ilk olarak çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında çözüm sürecine de değinerek, "Denizli'de bir şehit annesi, 'Keşke bu süreç 6 ay önce başlasaydı da, Vedat'ım da şehit olmasaydı, yanımda olsaydı' dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak, yüce Meclis'in bir mensubu olarak, bu anlamlı günde, Şehit Vedat'ın annesine, onunla birlikte tüm şehit annelerine, tüm annelere söz veriyorum. Bu can, bu bedende oldukça, Allah ömür verdikçe, akan kanı durdurmak, akan gözyaşını dindirmek için çırpınmaya devam edeceğiz'' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları

 

Sayın başkan değerli Cumhurbaşkanı ve değerli vekiilerimiz hepinizin 23 Nisan çocuk bayramını kutluyorum.

Gazi Mustafa Kemal ve tüm geçmiş milletvekillerimizi rahmetle yad ediyorum.

23 Nisan 1920 cuma günü Hacı Bayram Veli Camii nde kılınan cuma namazı sonrası dualarla Kur'an tilavetiyle Meclis açıldı. Büyük bir huşu içerisinde ilk toplantılarını yaptılar.

Bu fotoğrafta Gazi Cumhruiyetin kuruluşu öncesi çocuklarla sohbet ediyorlar.

Kurtuluş savaşında bir grup çocuk Gazi Mustafa Kemal'i bekliyorlar. Kıyafetlerine bakarsak nereden nereye geldiğimiz açısından çok önemli.

Sayın başkan ve değerli milletvekilleri meclisimiz en çok çocuklar için gereklidir. Ve onlar için açılmıştır.

1923'te ilan edilen Cumhruiyet yine çocuklar için ilan edilmiştir.

1920'denh 1923'e çok zor geldik. Yaşadığımız süreç çok sancılıydı.

Bu süreçte binlerce şehit verdik. Mehmetçiği bu denli kahramanlaştıran şan ve şerefidir. Onlar vatanları için seve seve can verdiler.  Ama onlar en çok da Türkiye'nin tüm çocukları için sevgiliye gider gibi şehadet şerbetini içtiler.

Bu topraklarda yatan şehitlerimiz en çok da çocukları için canlarından vazgeçtiler. Tıpkı 1920'de olduğu gibi yine çocuklarımız için vardır. Her şeyden önce daha huzurlu daha müreffeh bir Türkiye oluşturmaktır.

Geçmişi onaramayız ama gelec3eği inşaa edebilşiriz. Bizim yaşadıklarımızı çocuyklarımızın da torunlarımızın da yaşamasına izin vemememek gerekir.

Şimdi bu gazi meclis geleceğe dair yeni bir ufuk çizmelidir. Bu güzel ülkenin çocukları her şeyin en iyisini ziyadeyisyle hak ediyorlar. En yaygın en modern eğitimi hak ediyoarlar. Cıvıl cıvıl sokakları hak ediyorlar.

Bu ülkenin çocukları beraber büyüyecekleri güzel bir ülkeyi hak ediyorlar. Her akşam babalalarını kucaklmayı hak ediyorlar.

İlk meclis tüm renkleriyle tek bir Türkiye ile çocuklara o bayramı verdi.

Biz sorunlarla büyüdük. Biz müdahele anayasalyarıyla büyüdük. Çocuklarımıza herkesi kucaklayan bir nayasa vermek boynumuzun borcudur.

Biz terörün mahvettiği ailelere göz yaşı ile büyüdük. Şimdi biribirine silah çekmeyen bir çocuklar yetiştirmeliyiz.

O gün Denizli'de bir şehit annesi diyor ki keşke bu süreç 6 ay önce başlasayadı da Vedat'ım şehit olmasaydı diyor. İşte biz bu süreçte yalnız da kalsak başka Vedat'lara izin vermeyeceğiz.

23 Nisan 1920 ruhuyla yolumuza devam edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm siyasetçilerimizi rahmetle anıyorum. Ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri