Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'un Mektup Yazdığı Adanalı

27.07.2013 01:48
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ağır cezada yargılanmaması gerektiğini savunarak kendisine destek veren Adanalı esnaf Yusuf Coşkun'a, Silivri Cezaevi'nden mektup gönderdi.

Ergenekon davasında 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un terör örgütü üyesi olmadığını ancak var olan hükümeti zorla yıkmaya çalıştığı, darbe teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle ömür boyu hapsi istenmesine ve ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına Adanalı esnaf Yusuf Coşkun karşı çıkmış Başbuğ'a destek vermişti. Bu destek üzerine Başbuğ tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden kendi el yazısıyla bir mektup kaleme alarak Coşkun'a gönderdi.

Başbuğ mektubunda duygularını şöyle anlattı: "Sayın Yusuf Coşkun, savcıların 18 Mart 2013 günü mahkemeye sundukları mütalaaya duyarlı bir vatandaş olarak göstermiş olduğunuz duyarlı davranış, her türlü taktirin üzerindedir. Umarım bu davranışınız bir çok kişiye de örnek olur. Ayrıca göndermiş olduğunuz mektubunuz için de teşekkür ederim. Bizler terörist ve darbeci olmakla suçlanıyoruz. Bu iddiaların ne kadar geçersiz olduğu ortadadır. Türk milletinin vicdanı da bu iddiaları kabul etmemektedir. Bugüne kadar bana gelen bütün bilgiler milletimizin büyük çoğunluğunun, iddiaları reddettiği ve yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu teyit etmektedir. Tek tesellimiz ve ümidimizin kaynağı da budur. Maalesef Silivri de adalet yoktur. Burada yaşananlar tarihe kare bir leke olarak geçecektir. Yine her zaman olduğu gibi bu kötü gidişi düzeltecek güç, sizin gibi duyarlı vatandaşlarımızın seslerini yükseltmesi ve demokrasi içinde tepkilerini ortaya koymasıyla ortaya çıkacaktır. Göstermiş olduğunuz ilgi ve duyarlılık için size çok teşekkür eder, her şeyin gönlünüzce olmasını candan dilerim. Sevgilerimle."

Yusuf Coşkun, mektubu okuduğunda çok mutlu olduğunu söyledi. İlker Başbuğ'un darbe yapmak istememesine rağmen yargılanmasına ve ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına anlam veremediğini söyleyen Coşkun, "Yüzde 58 oyla değiştirilen anayasaya göre Başbuğ, Anayasa Mahkemesi'nde yargılanır. Başka bir yerde yargılanamaz bu anayasa da açıkça belirtilmiş. Bu yargılama kabul edilemez. Bu mahkeme Başbuğ'a beraat verse bile geçerli değildir. Ben bu mahkemeyi bütün ülkelerin adalet bakanlarına ve başbakanlarına şikayet edeceğim. Sonuna kadar Başbuğ'un Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması için mücadele edeceğim" dedi.

Kendisinin Başbuğ'u desteklemediğini haksızlıkların karşısında durduğunu ifade eden Coşkun, "Bir gün aynı duruma HSYK üyeleri de düşse onların da hakkını savunurum. Çünkü ben bir esnaf olarak her zaman doğruların yanındayım. Anayasa açıkça bu kişi ağır ceza mahkemesinde yargılanamaz diyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 2048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri