Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başçı'dan Erdoğan'a 130 sayfalık sunum!

12.03.2015 02:37
Erdem Başçı'nın Erdoğan'a brifing vermek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen kritik zirve, sona erdi. Toplantıda, Başçı'nın Cumhurbaşkanı'na 130 sayfalık sunum yaptığı öğrenildi.

Bir süreden beri gündemde olan ‘faiz’ tartışmaları sonrası gözler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak toplantıya çevrildi. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabulü bitti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından Saray'dan ilk olarak Erdem Başçı ayrıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yaklaşık yarım saat daha Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kaldı.

2 SAATLİK BRİFİNGDE 130 SAYFALIK SUNUM!

Kabulde, Babacan ve Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a son ekonomik gelişmelere ilişkin brifing verdi. Merkez Bankası'nın yayınladığı sunuma ilişkin verdiği bilgiler arasında toplantıda, "Reformlar geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı artıracak. Fazileri düşürmek için güven artırıcı adımlar atılmalı ve kamu borç yükü hafifletilmeli"denildiği öğrenildi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın, Erdoğan'a yaptığı 130 sayfalık "Ekonomik Gelişmeler" başlıklı sunum, Merkez Bankasının internet sitesinde yayınlandı.

Sunumda, para politikası duruşunun enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kaydedildi.

Piyasa faizlerini düşürmenin yolunun, istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi) ve fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşunun olduğu aktarılan sunumda, "Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir" ifadeleri kullanıldı.

Yapısal reformların tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracağı aktarılan sunumda, bu yolla yatırım eğiliminde ilave bir artış sağlanabileceği belirtildi.

YİĞİT BULUT VE CEMİL ERTEM DE KATILDI

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi danışmanlarından Cemil Ertem ve Yiğit Bulut'un da hazır bulunduğu bildirildi.

RÖTARLI BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yapacağı görüşmenin saat 16:45'te başlaması bekleniyordu. Görüşme saat 18:00'de başladı. Merakla beklenen görüşme yaklaşık iki saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün gerçekleştirdiği YÖK ziyaretinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından üniversite rektörleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı'nın bu toplantı uzadığı için Erdem Başçı ile planlanandan (16:45) geç buluştuğu ifade edildi.

"ÇAĞIRIP KONUŞACAĞIZ" DEMİŞTİ

Suudi Arabistan’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirtmiş ve “Çağırıp konuşacağız" demişti.

Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı kast ederek, "Bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” ifadelerini kullanmıştı.

"BAŞKA YERLERE BAĞIMLILIĞIN MI VAR?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası ve başkanı Erdem Başçı'yı "faiz" politikaları nedeniyle birçok kez sert bir şekilde eleştirmişti.

Merkez Bankası'nın 24 Şubat'taki toplantısının ardından yaptığı faiz indirimini de yetersiz bulan Erdoğan, Erdem Başçı'ya yüklenmiş ve "Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?" ifadesini kullanmıştı.

"VATANI SATMAK YÜKSEK FAİZLE OLUR"

Erdoğan'ın, bu sözlerinden sonra yaptığı "Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur" açıklaması da dikkat çekmişti.

Erdoğan, faiz oranlarını yatırımların önündeki engel olarak tarif ederken, Merkez Bankasıfaiz indirimi için öncelikle enflasyonun düşmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri