Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlan gelirlerinden internet medyası da yararlanacak

10.01.2013 22:18
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, kamu reklamlarının internet medyasına da verileceğini söyledi.

Trakya Gazeteciler Derneği'nin Trakya Üniversitesi (TÜ) Sanat Eğitim Merkezi'nde düzenlediği ''1. Balkan Buluşması'' etkinliğine katılmak için kente gelen Atalay, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atalay, bir gazetecinin ilanlarla ilgili sorusu üzerine, çalışmaların devam ettiğini belirterek, ''Kamu ilanlarıyla, kamu reklamlarıyla ilgili birkaç bölümde çalışmalar devam ediyor. Basından sorumlu Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey başkanlığında, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) olsun, RTÜK olsun, özerk bir kurum olarak biz de birtakım çalışmalar yapıyoruz'' diye konuştu.

İnternet medyasının hukuki düzenlemeleriyle ilgili çalışmalar yapıldığını anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

''Var olan kaynakların korunması, yeni kaynakların ilave edilmesi için çabaların sağlanması, yeni çıkan bir alan, internet medyasının gazete/gazeteci olduğuna dair hukuki bir zemine oturtulması için çalışmalar sürüyor. BYEGM, internet medyasının yasal dayanağını hazırlıyor. Bu konuda bir çalışma vardı, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey de zaman zaman açıklıyor, Bakanlar Kurulu'nda imza aşamasına kadar getirilen ancak 'birtakım ilaveler yapılsın' diye yeniden çalışmalar yapılıyor.

Daha sonra sevk edilecek. Onunla bağlantılı olarak Basın İlan Kurumu'nun mevcut düzenlemesini gelişmiş hale getirmek, şube açtığımız illerin çevresini ilçelerle sınırlandırmak, şube açmadığımız illerimizi de kucaklayacak düzenlemelerin çalışmalarını yapıyoruz.''

''İnternet medyası da ilan alabilecek''

Atalay, internet medyasına ilan verilmesine ilişkin soruyu ise şu şekilde yanıtladı:

''Tabii... Kamu reklamları internet medyasına da verilecek, çağımızın en önemli haberleşme unsurlarından biri. Sosyal medya ortalığı kasıp kavuruyor, kayıtsız kalamazsınız. Bu nasıl olacak? Yasal bir düzenleme yapıldıktan sonra yönetmeliği hazırlanacak.

İnternet medyasının ilan alabilmesi için çeşitli kriterler baz alınabilir. Tıklanma oranına bakılabilir, çalıştırdığı personel sayısına, haberciliğine bakılabilir. Çünkü bugün yazılı basından birtakım kriterler isteniyor, yüzölçümü, personel sayısı ve tiraja bakılıyor.

'Benzeri özellikler internet medyasında da aranacaktır' diye düşünüyorum.''

Yerel gazetelerin ibraz etmesi gereken bazı defterlerin noter yerine valililerce onaylanmasının yararlı olacağı görüşünün dile getirilmesi üzerine Atalay, şöyle konuştu:

''Bizim kurallarımız değişmez kurallar değil. Basın İlan Kurumu 52 yaşında, yasasında güncellemeyi çok hızlı yapamadı, belli dönemlerde mevzuatında değişiklik yaptı ama yasamızın köklü bir şekilde elden geçmesi lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz.

Miadı dolmuş bazı maddeler kaldırılabiliyor (genel kurul kararıyla olanlar), gündemden düşmüş maddeler var. TBMM'de ortadan kaldırılabilir. Biz denetlememizi yaparken, elimizdeki argümanlar ne olsun, onlara bakıyoruz. Daha iyi bir kontrol sistemi getirdiğimiz yerlerde de eskilerini kaldırıyoruz.''

Bu haber toplam 4746 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri