Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Görmez’e Diyanet-Sen’den destek:

17.05.2011 17:14
“Kur'an Kursu'na yaş sınırı son bulsun”

Önceki gün Manisa Müftülüğü ziyaretinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Kur'an kursunda yaş sınırı olmaz. Bu yasak aslında Anayasaya da aykırıdır” sözlerine Diyanet-Sen’den tam destek geldi. Hukuksuz yasağın işgüzarlar yüzünden devam ettiğini vurgulayan Sendika Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Çocuklara Kur’an-ı Kerim’i darbeci zihniyet yasaklamıştır. 28 Şubat ürünü yasağı savunmak hem İslam’a karşı çıkmak hem de demokratikleşmeye engel olma çabasıdır. Çocuklarımızın önündeki engeller derhal kaldırılmalıdır. Yüzde 99’unun Müslüman olduğu kabul edilen bir ülkede çocuklarınıza belli bir yaşa kadar dini eğitim verememek büyük utançtır” dedi.

İŞTE SİZE FORMÜL

Yaş sınırına son verilmesi için her platformda konuyu gündeme taşıdıklarını, hükümet ve muhalefet partileri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, toplu görüşme masasında sorunun çözülmesi için öneri sunduklarını vurgulayan Bayraktutar, “Diyanet-Sen olarak bu çağ dışı uygulamanın kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Çağdışı, köhnemiş zihniyetin en temel hak ve özgürlüğü kısıtlamasını kabul edemiyoruz, etmeyeceğiz de” diyen Bayraktutar, sözlerini şu  şekilde sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3'üncü maddesinin 1'inci fıkrası başta olmak üzere din eğitimi ile ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9.maddesi ve EK 1.Protokol 2.maddesi ile BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmelere uyumu sağlanarak din eğitimi hak ve özgürlüğünün sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.” 

Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri