Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkentin Ortasına Köy Kuruluyor

03.05.2013 11:40
Anadolu’nun birçok köyünde bulunan 130 yıllık ahşap evler, cami, fayton ve ahır artık başkent Ankara’da görülebilecek.

Bir köyde ne varsa Altındağ Belediyesi’nin Beşikkaya Mahallesi’nde kurulan ‘köy park’ta bir araya geldi. 

Bir vadinin iki yakasında inşa edilen park için 130 yıllık ahşap evler ve cami Karabük’teki bir köyden sökülerek getirilmiş ve aslına uygun olarak yeniden yapılmış.

İçinde koyun, at, inek gibi evcil hayvanların bulunacağı köy parka gelen vatandaşlar faytonla dolaşabilecek, isterlerse yatıya kalabilecek. Eski usul ahşap evlerden değirmenlere, ekmek fırınından ahırlara birçok şeyi içinde barındıran köyde, buğday öğütüp un yapılacak ve fırında ekmek pişirilecek.

Açık hava müzesi parkta vatandaşlar, içeceği sütü kendisi sağabilecek. Bu yıl sonunda tamamlanması planlanan köy parkın, 15 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

Köy parkta at sırtında basın toplantısı düzenleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, parkın 400 dönüm bir arazi üzerine kurulduğunu söyledi.

130 yıllık evleri Karabük’ten sökerek getirip, orijinaline uygun yeniden yapıldığını belirten Tiryaki, “Fırınlara odun olarak satılan, kullanılmayan evleri alarak buraya getirdik. Şimdi 100 yıl öncesinin bir köyünü inşa edeceğiz.

Köyde 80 ev var.” dedi. Köydeki geleneksel hayatın burada devam edeceğini kaydeden Tiryaki, Başkent’te yaşayan çocukların açık hava müzesi olan parkta koyun ve kuzuları, kümes hayvanlarını görebileceğini aktardı. Anadolu’nun evlerinden malzemeleri toplayıp parka getirdiklerini kaydeden Tiryaki, çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Köy parkta yel değirmeni ve su değirmeninin de bulunacağını anlatan Tiryaki, şöyle devam etti: “Buğdayın una nasıl dönüştüğünü çocuklar burada görecek. Fırından köy ekmeği alabilecek.

Aileler doğal ortamda meyve sebze yetiştirecek. Büyükşehirde yaşayan çocuklar, sütü fabrikaların yaptığını düşünüyor. Çocuklarımız sütün, peynirin nasıl üretildiğini, sebzenin nasıl yetiştirildiğini burada görebilecek.” Tiryaki, üniversiteler arasında proje yarışması yaptıklarını ve bu projelerden esinlenerek köy parkı inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

ZAMAN

Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri