Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörötüsüne özgürlük için dev adım

10.07.2013 12:33
'Kadınların görev mahallinde başı açık olur' şeklinde hüküm içeren yönetmelik kalkıyor.

Hükümet, kamuda başörtüsü yasağına neden olan yönetmeliğin kaldırılması için düğmeye bastı.

12 Eylül darbesi sonrasında çıkarılan ve yaklaşık 31 yıldır yürürlükte olan 25 Ekim 1982 tarihli 'kamuda kılık kıyafet yönetmeliği' nedeniyle kadınlar kamu kurumlarında başörtüleriyle çalışamıyor.

Yönetmeliğin değiştirilmesiyle birlikte devlet kurumlarında başörtüsüyle çalışabilmek mümkün hale gelecek.

Darbe dönemlerinde hayata geçirilen 1998 kanun, 227 kararname, 220 tüzük, 375 yönetmelikten oluşan toplam 2820 maddelik mevzuatın yasalardan temizlenmesi için harekete geçen hükümet, en son TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin kaldırılması için adım atarak Meclis'e teklif sunmuştu. Bununla birlikte 28 Şubat post-modern darbe sürecinde başörtülerinden ötürü 'aday memur ve üniversite öğrencisiyken ilişiği kesilenlere' de memuriyet yolunu açan hükümet, kamuda başörtüsüyle çalışmanın önündeki engellere de neşter vurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk etapta, darbe döneminde hayata geçirilen yasakçı kılık kıyafet yönetmeliği kaldırılacak. Böylece 31 yıldır süren bir darbe uygulaması da sona ermiş olacak.


TOPUK BOYU VE BIYIK ŞEKLİ ARTIK YOK

Başörtüsünü kamuda yasaklayan yönetmeliğin kaldırılması sonrası hazırlanacak metin, birçok özgürlüğü de beraberinde getirecek. Darbecilerin hazırladığı ve kadınlar için saçın taranış şeklinden tırnak boyuna, topuk ebadından etek boyuna kadar birçok konuda 'kural getiren' teferruat, yeni metinde bulunmayacak. Bu durum erkek personel için de geçerli olacak. Darbe yönetmeliğinde erkeklerin bıyık ve favori boyuna, saç şeklinden sakal tıraşına kadar birçok husus yer alıyor.  

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri