Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsü bilimsel gelişmeye engeldir!

27.05.2011 19:06
Üniversiteleri, bilim üreten kurumlar olmaktan uzaklaştırıp bir tür karargaha dönüştürmek isteyen kafa yapısının artık değişmesi gerek...

Aziz ÜSTEL'in yazısı

Hüküm: Başörtüsü bilimsel gelişmelere engeldir!

Devletler zihne baskı uygulamanın, kendilerini daha güçlü kılacağını çözmüşlerdir. Bu nedenle de zihinsel anlamda tutsak edilmiş, yani bir tornadan çıkmış insan yaratmak isterler. Resmi ideolojiye uygun sayılmayan, örneğin Kürtlerin dili, Alevilerin inancı, Müslümanların başörtüsü yok sayılmış ya da dışlanmıştır hep.

Bu konuda sayısız mağdurlardan birinin öyküsünü anlatıyor gönderdiği e-postada, Ufuk Coşkun Beyefendi. Doçent Dr. Ahmet Baylar, Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi. Baylar, Bilgi Edinme Yasasından yararlanarak, Cumhurbaşkanlığına kendisiyle ilgili olumsuz raporlar yazıldığını saptamış. Bu raporlar sonucu da Haziran 2010’da Profesörlük kadrosuna geçmesi gerekirken atanmasının yapılmadığını anlamış. Şimdi, ya sabır çekip okumaya devam edin.

Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı döneminde giden bir rapor var, üniversiteden Baylar’la ilgili. Raporda Ahmet Baylar’ın eşi Müfide Baylar’ın inşaat mühendisliği bölümünde öğrenciyken türbanlı olarak derslere girdiği belirtilmiş. Ahmet Bey’den eşini uyarması, Müfide Hanım’ın kılık-kıyafetle ilgili kurallara uymasını sağlaması istenmiş. Ahmet Baylar’sa eşinin demokratik haklarını kullandığını söylemiş, türbanla okula gelmenin sakıncalarını anlamadığını belirtmiş. Rektör raporunu şu cümleyle bitiriyor: “Bu tür insanların üniversitede hizmetlerine ihtiyaç olmadığı kanısındayım!”

Üniversiteleri, bilim üreten kurumlar olmaktan uzaklaştırıp bir tür karargaha dönüştürmek isteyen kafa yapısının artık değişmesi gerek! Bunun için de birinci koşul özgürlükçü bir anayasadır. Gerisiyse ayrıntıdır beyler ayrıntı!

Stargazete.com 

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri