Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Marmara'da sıcaklıklar azalıyor

19.03.2011 09:07
Sıcaklar Marmara'da 2 ila 4 derece azalacak, Ege ve İç Anadolu'da 3 ila 5 derece artacak. Yurdun kuzey kesimlerinde görülecek yağışların, Balıkesir ve Çanakkale'de etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey kesimlerinin (Marmara, Karadeniz, Ege'nin kuzeyi, İç Anadolu'nun kuzeyi ile Erzincan ve Ardahan) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde, Balıkesir ve Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı Marmara'da 2 ila 4 derece azalacak, Ege ve İç Anadolu'da 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzeyli yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

-BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI-

Gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerde hafif buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesi ve hava kalitesinde azalma vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-ÇIĞ TEHLİKESİ-

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-ANİ KAR ERİMELERİ UYARISI-

Özellikle doğu bölgelerde, sıcaklık artışlarına bağlı olarak ani kar erimeleri görüleceğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını, ani sel ve çığ tehlikesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (12)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar il geneli, öğleden sonra kuzey çevreleri hafif sağanak yağışlı (16)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (18)

ADANA: Parçalı bulutlu (20)

ANTALYA: Parçalı zamanla çok bulutlu (18)

SAMSUN: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (14)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu (8)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu (19)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde, Balıkesir ve Çanakkale çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu İzmir, Manisa ve Kütahya çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Parçalı zamanla batısı çok bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin kuzeyi (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kayseri) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölge geneli, sonrasında kıyları aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar Erzincan ve Ardahan çevreleri hafif yağmurlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri