Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yurtta hava durumu

22.03.2011 10:15
Yurdun büyük bir bölümü yağışların etkisinde olacak, hava sıcaklığı kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak.

Devlet Metoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yurdun büyük bir bölümünde görülecek yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Van ve Hakkari) ile Bolu, Bayburt, Gümüşhane ve Sivas'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, ilk saatler güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatıdan hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

-ÇIĞ TEHLİKESİ-

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-

Rüzgarın; Marmara ve Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, baca gazı kaynaklı zehirlenmeler vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Devlet Metoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.(8)

ANKARA: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif karlakarışık yağmur ve kar yağışlı, öğle saatlerinden sonra il geneli hafif yağmurlu.(9)

İZMİR: Parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 Km/saat) esecek.(15)

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Finike, Kaş, Korkuteli ve Elmalı çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı.(18)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.(8)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, yüksekleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı.(6)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(15)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Devlet Metoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Çok bulutlu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Bilecik çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

EGE: Parçalı, doğusu çok bulutlu,öğle saatlerinden sonra Afyon, ve Denizli çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; bölgenin kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 Km/saat) esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Göller yöresi(Isparta, Burdur), Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Antalya'nın doğusu ile Finike, Kaş, Korkuteli ve Elmalı çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu, Sivas'ın yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, karla karışık yağmur yer yer kar yağışlı geçecek. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Van ve Hakkari'nin yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı olarak geçecek. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 2428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri