Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı katil İsrail'e sahip çıkıyor

15.11.2012 15:54
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonlar, dünya gündemine bomba gibi düştü. İsrail'e ilk destek, ABD'den geldi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin çağrısıyla toplanan BM Güvenlik Konseyi toplantısından ise bir sonuç çıkmadı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, New York'ta acil olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi'nin toplantısında, ''Hamas'ın ve diğer terör örgütlerinin İsrail halkına yönelik başvurduğu şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olmadığını'' söyledi.

Mısır, İsrail'in saldırılarının derhal durdurulması çağrısında bulundu. Mısır Cumhurbaşkanlığı, saldırılara karşılık olarak İsrail'deki Büyükelçisi'ni geri çağırdı.

İsrail'e doğrudan destek verdiğini açıklayan diğer ülke de Kanada oldu. Gazze saldırısıyla ilgili İsrail'i desteklediğini açıklayan Kanada, Hamas'ı da kınadıklarını belirtti.

İngiltere, tarafları itidale çağırdı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, ''Kimsenin yararına olmayacak bu tehlikeli gerginliğin önlenmesi için tüm taraflara itidal çağrısında bulunmaya devam ediyoruz'' denildi.

Rusya ise , "İsrail ve Filistin arasında meydana gelen olayların kontrol altına alınması için" Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) devreye girmesi çağrısında bulundu.

Filistin'in Kahire Büyükelçisi Berekat el-Ferra, Arap liderlerini büyükelçilerini geri çekmeye çağırdı.

İran da, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırısını kınayarak, uluslararası kuruluşları ve dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İsrail'in saldırısını ''devlet terörizmi'' olarak niteledi ve saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Muhalif Suriye Kabileler Konseyi Sözcüsü İsmail el-Halidi, İsrail'in Gazze saldırısını kınayarak, uluslararası toplumdan saldırıyı durdurmak için müdahalede etmesini istedi.

Tunus da, İsrail saldırılarının ''gerekçesi olmadığı'' savundu; bu saldırıların Filistin direniş gruplarının ateşkes kararını uyguladığı bölgede yeni bir patlamaya sebebiyet vereceğine dikkati çekti.

Filistin'in Kahire Büyükelçisi Berekat el-Ferra, Arap liderlerini büyükelçilerini geri çekmeye çağırdı.

AJANSLAR 

Bu haber toplam 4540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri