Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bayburt’ta “Kutlu Doğum” izdihamı…

16.04.2011 14:33
Bayburt Üniversitesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (İDKAB) Eğitimi Bölümü tarafından düzenlenen ve bir hafta boyunca devam eden “Kutlu Doğum Programı” etkinlikleri muhteşem bir finalle sona erdi

Bayburt Üniversitesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (İDKAB) Eğitimi Bölümü tarafından düzenlenen ve bir hafta boyunca devam eden “Kutlu Doğum Programı” etkinlikleri muhteşem bir finalle sona erdi. Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen “Naat Gecesi” programına ilginin yoğun olması sebebiyle katılanlar salona sığmazken, birçok izleyici programı ayakta izledi.
“Kutlu Doğum Haftası” sebebiyle Bayburt Üniversitesi İDKAB Eğitimi Bölümü tarafından organize edilen “Kutlu Doğum Programı” etkinlikleri Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen “Naat Gecesi ile sona erdi. Yoğun ilgi sebebiyle birçok izleyici programı ayakta izlemek zorunda kaldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, Hz. Muhammed’in, çağları aşan ve insanlığı kucaklayan bir çağrı yaptığını ve insanlığın geldiği son noktada onun bu çağrısının ne kadar anlamlı ve doğru olduğunun anlaşıldığını söyledi. Konuşmasına Müslüman olmayan ünlü isimlerin Hz. Muhammed için söyledikleri övgü sözleriyle devam eden Prof. Mollamahmutoğlu, “İnsanlığın gelişimi sadece teknolojik olarak ele alınmamalı. Manevi gelişimi sağlanmamış, manevi ihtiyacı karşılanmamış bir toplum teknolojide ne kadar ilerlerse ilerlesin bir tarafı hep eksik kalacaktır. Onun için O’nun hayatının, O’nun mesajının iyi anlaşılması ve hayata geçirilmesi gerekir” dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Hacı Ali Polat ise, Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği gecenin çok anlamlı olduğunu ve Bayburtluların, üniversite öğrencilerinin gerçekleştirdiği bu tür organizasyonları ilgiyle takip ettiklerini söyledi. Polat konuşmasını, “Hz. Peygamberin hayatı anlara, zamana, kavimlere bağlı bir hayat değildir. O’nun mesajı bütün insanlığadır. Hz. Peygamber ile İslam ayrılmaz bir parçadır. Son zamanlarda “peygambersiz din” anlayışının zorlandığını görüyoruz. Ancak Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah, O’nu sevmenin kendisini sevmek demek olduğunu defalarca bildiriyor. O’nu sevmek demek O’nun hayatını, insanlığa bakışını, mesajlarını, çocuklara karşı olan davranışını, ailesine olan ilgisini ve hatta hayvanlara olan merhametini anlamak ve hayatımıza yerleştirmek demektir” diyerek tamamladı.
Bayburt Eğitim Fakültesi İDKAB Eğitimi Bölümü öğrencisi Bestami Bilgin’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Hz. Muhammed’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti. İDKAB öğrencilerinden Merve Alkan “Seccaden Kumları”, Kübra Sağlam “Ey Sevgili” ve Özkan Erdoğan “Efendim” şiirlerini seslendirirken, “Naat Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler de kendi şiirlerini okudu. Bayburt genelinde düzenlenen Naat Yarışmanın birincisi “Sevgilinin Ardından” şiiriyle Haticetü’l Kübra Aydın olurken, İDKAB Eğitimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi Sıdıka Arpacı “Senin Kadar” şiiriyle ikinci; Bayburt İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Hasan Yaya ise “Aşkına Talibim Ya Resulallah” şiiriyle üçüncü oldu. Yarışmada “Kurban Olayım” adlı şiiriyle Bayburt İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Sefa Köse de mansiyon dalında ödüle layık görüldü. Program, Hadis Ezber Yarışması ve Naat Yarışması’nda derece girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
Programın ardından İDKAB Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şentürk, ilk kez böyle bir gece düzenlediklerini ve üniversite yönetiminden il yöneticilerine, esnaftan vatandaşlara kadar her kesten ve her kesimden büyük destek gördüklerini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, İl Genel Meclis Başkanı Raci Bayrak, BATSO Başkanı İbrahim Yumak, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı programa ilginin yoğun olması sebebiyle birçok izleyici programı ayakta izledi.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 3220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri