Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baydemir: Ecdadınız gelse alamaz!

DTP'li Belediye Başkanı Osman Baydemir, seçim lokali açılışında ağzından çıkanı kulağı duymadı... Baydemir 'Ecdadınız gelse Diyarbakır'ı alamaz' dedi.
Binlerce kişinin katıldığı mitingde eski DEP Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir birer konuşma yaptı.

Hükümete yüklenen Baydemir, hükümetin 2005 yılından sonra askerle anlaşma yaparak demokrasiden vazgeçtiğini savundu. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Baydemir, Başbakan'ın Diyarbakır'ı istiyorum sözlerine atıfta bulunarak, "Ecdadınız gelse Diyarbakır'ı alamaz" dedi.

Baydemir, Erdoğan'ı kast ederek, "Bu halk 1995 yılından 2006 yıllarına kadar size destek verdi. Ama sizin 2007 seçimlerinden ilk cevabınız tezkere oldu. Çünkü siz Şemdinli'den sonra pırpırlılar ile işbirliği yaptınız. Biz bölgeyi geliştirin 'yatırım yapın' dedik, siz 'bölgeler arası milliyetçilik yapmıyoruz' dediniz. Batıya fabrika yol yaptınız bize ise karakollar. Bu halk size kanmayacaktır. Bu seçimlerden bu bahar ikinci bir haber olacaktır bizim için" dedi.

Daha sonra Baydemir, Erdoğan'ın akıbeti de Çiller'in ki gibi olacak" dedi.

AK Parti'ye yüklenen Zana ise "Bizim ne NATO'muz ne IMF'miz ne de bin yıllık devletimiz vardır. Bizim sadece özgürlük aşkımız var. Bu halkın kimliğini tanımıyorsunuz" dedi.

Zana, "Diyorlar ki, demokratik adımlar atıyoruz. Biz ne körüz ne sağırız biz yüzeysel adımlar istemiyoruz. Bilge bir insan diyor ki, 'Küçük insan dünle uğraşırlar, orta düşünceli insan bugünle büyük insanlar ise yarınları ile uğraşırlar'. Biz yarınlarla uğraşan bir halkız. Halkın size verdiği kredi tükenmiştir. Bu halk kendisine oy verecektir" diye konuştu.

"Bu halkın sizin minnetinize ihtiyacı yoktur" diyen Zana, AK Parti'nin kömür ve buzdolabı yardımlarını da eleştirdi.

Yaşam Hastanesi yanında yapılan açılışta, partililer, sık sık, "Öcalan", "Biji serok Apo", "Oylar namustur namus satılmaz", şeklinde slogan atıp halaylar çekti.

DTP Batman İl Örgütü tarafından açılışı yapılan Merkezi seçim bürosunun açılışına DEP eski Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Batman Belediye Başkan Adayı Nejdet Atalay, DTP PM üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.

Miting dağılışında AK Parti Belediye Başkan Adayı Ziver Özdemir'in benzinliğine taş atan bir grup ile Belediye Başkan Bdayı Özdemir'in yakınları arasında arbede yaşandı. Arbede esnasında benzinlikte bulunan korumalar havaya ateş açtı. Daha sonra olay yerine gelen polis ekipleri ve panzerler olayların büyümesini önledi. İtfaiye ise cadde ortasında yakılan ateşi söndürdü.


(CİHAN)

Kaynak:
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri