Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baydemir: Şeyh Sait'in mezarını mutlaka bulacağız

30.06.2011 01:19
Şeyh Sait'in idamının 86. yılında Diyarbakır Belediye Başkanı'ndan dikkat çekici bir açıklama geldi..

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1925'de isyan başlattığı gerekçesiyle 46 arkadaşıyla idam edilen Şeyh Sait'i anma etkinliği düzenledi. Etkinlikte Kürtçe konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Mutlaka Şeyh Sait ile arkadaşlarının mezarını bulacağız ve mezar taşları olacak" dedi.

Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda 1925 yılında idam edilen Şeyh Sait ve 46 arkadaşı, Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda anıldı. Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, BDP destekli bağımsız milletvekillerinden Leyla Zana, Altan Tan, Hasip Kaplan, DTK sözcüsü Cemal Coşkun, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanvekili Remzi Can, bazı sivil toplum örgütleri ve dernek temsilcileri katıldı.

"ÇAĞRIMIZ ŞEYH SAİD'İN MEZARINI ORTAYA ÇIKARMAKTIR"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Mazlum millet olarak Ortadoğu'da kayıplarımıza, mezarlarımıza sahip çıkmazsak korkarım ki geleceğimize de sahip çıkamayız. Umut ediyorum bu toplantı tüm Türkiye'nin geçmişiyle yüzleşmesi ve büyük barışın zemini olsun. Birinci olarak kadim Mezopotamya toprakları Şeyh Sait'in Diyarbakır halkı olarak ölümüze ve değerlerimize saygınız olmazsa canlılarımıza saygınız olamaz. Bunun için biz istiyoruz ki Şeyh Sait ve arkadaşlarının tanınmamış itibarları Kürt milletinin gönlündedir. Haklarını vermelisiniz. İkincisi halkların, şahsiyetlerin mezarı neredeyse vatanı da oradadır. 80 yıl önce Şeyh Sait, Bediüzzaman Sait Nursi, Seyit Rıza mezarsız bırakıldı. İstediler ki toprak sahibi, fikir sahibi olmasınlar. Çağrımız Şeyh Said'in mezarını ortaya çıkarmaktır. İsteği, tavsiyesi, vasiyeti vardı. Kendisi için ve arkadaşları için bir mezar taşı istedi, bir kabir istedi, Allah'ın izniyle biz bu vasiyetini onun ve arkadaşları için yerine getirecek ve mezarını bulacağız" dedi.

"BİRLİĞİMİZ GÜÇLENİYOR"

Şeyh Said'in Kürtler'in birlik olması noktasında vasiyetinin olduğunu ifade eden Baydemir, "Şeyh Sait Kürtler'in birlik olmasını çok istiyordu. Bugün şükürler olsun ki Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın torunları bunun farkındalar. Biliyoruz ki birlik kurtuluşun, çözümün, özgürlüğün ve onurlu bir barışın zeminidir. Bugün bu birlik büyümüştür. Bu birlik giderek büyüyecek, güçlenecek ve tüm Ortadoğu'da mazlum halkların kardeşliğine vesile olacaktır. Şeyh Sait, Seyit Rıza, Vedat Aydın, Necmettin Büyükkaya, Orhan Doğan'ın ruhları şad olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şeyh Sait ve arkadaşları için BDP'li milletvekilleri Fatiha okudu. 

Bu haber toplam 2506 defa okunmuştur
Denize düşen yılana sarılır misali
R.İsmail Nergis
Düne kadar ismini ağzınıza almadığınız şeyh sait yeni mi geldi aklınıza,zerdüştlüğü seviyordunuz alternatif cuma kıldırdınız.şeyhlerle sizin ne işiniz olabilir ki . marks lenin politikası ile kaos ortamından bişeyler nemalanmak amacınız.hem insanları sindiriyorsunuz baskı yapıyorsunuz hemde dindarlığa soyunuyorsunuz .Vatandaş sizi sevdiğinden değil korkusundan dan oy verdi sizlere çoğunu fişlediniz yakcaz yıkcaz politikası uyguladınız. sizin amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek Gerilim politikasına bir son verin Biraz aklınız varsa birlik beraberlik mesajı verin ülkemiz herkese yeter.Şunu iyi bilin Bu vatan bizimdir atalarımızın kanıyla sulanmıştır kutsaldır asla bölünemez
30 Haziran 2011 Perşembe 11:44
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri