Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'dan Türkçe ibadet temennisi

11.03.2009 08:56
Baykal, parti genel merkezinde basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbet toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.
CHP lideri Deniz Baykal, Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okutulmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Keşke biz de Türkçe'yi ibadetin her biçiminde özgürce kullanma anlayışı içinde olsak” dedi. Baykal, parti genel merkezinde basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbet toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.
Deniz Baykal, Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okutulması ile ilgili olarak, herkesin Allah'a kendi dilinde ulaşmasını çok doğal bulduklarını söyledi. Mevlidin Türkçe'nin en güzel, en etkili kullanıldığı metinlerden biri olduğunu belirten Baykal, başka dillere çevrilip kullanılmasının mutluluk verdiğini kaydetti. Baykal, “Keşke biz de Türkçe'yi ibadetin her biçiminde özgürce kullanma anlayışı içinde olsak” dedi. Baykal, TÜBİTAK dergisinin kapağına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Üzüntü verici. Darwin'in adından alerji duymak, tartışılmasını, hatırlanmasını engelleme ihtiyacı içine girmek, hangi saplantıların bilimsel örgütlenmeye egemen olduğunu gösteriyor” diye konuştu.


Obama'nın ziyareti memnuniyet verici

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret konusundaki görüşleri sorulan Baykal, ABD'nin seçimlerden sonra yeni bir anlayış içine girdiğini ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Baykal, “Türkiye'yi artık kendi tariflerine göre değil, Türkiye'nin kendi gerçeğine göre değerlendirerek ilişki kurulmasının zamanı gelmişti. Umarım bu ziyaret böyle bir anlayışın göstergesidir. Bu ziyareti memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.


Bu haber toplam 958 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri