Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Baykal erkek güzeli olarak kal'

11.03.2009 18:44
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk'ten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'a ilginç benzetme.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Van mitinginde Soydan Kavşağı'nda toplanan gruba kişiye hitap etti. Seçim otobüsünün üstünde Belediye Başkanı Adayı Bekir Kaya için destek isteyen Türk, sistem partilerini yüzde 10'nun altına düşürmeleri çağrısı yaptı.

Toplanan kalabalıktan ev ev gezerek oy istemelerini isteyen Türk, "Eğer Van'ı kaybedersek yüreğimizin bir parçasını kaybederiz. Van'ı kaybetmeyelim diyorum. Sizden rica ediyorum." dedi.

Türk, barış ve özgürlükle dolu rüyalarla yola çıktıklarını belirterek, Kürt halkının birlik ve bütünlüğünü yardım kırıntıları ile bozmaya çalıştıklarını savundu.

Tunceli'de valilik tarafından yapılan beyaz eşya yardımına atıfta bulunan Türk, "En son çamaşır makineleri dağıttılar. Çamaşır makineleri de Sayın Başbakan'ı paklayamaz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran gezisi sırasında Kürt sorunun iç dinamiklerle çözecekleri şeklinde mesaj verdiğini anlatan Türk, şunları söyledi: "Biz bunu yıllarca söylüyoruz. Parlamentoda barış elimizi uzattık. Ama bugüne kadar hiçbir adım atmadılar. 30 yıldan beri her politikayı denediniz. İmhayı ve inkarı denediniz. Operasyonlar yaptınız. Kürtleri susturabildiniz mi? Hayır Kürtleri susturamadınız."

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yüklenen Ahmet Türk, seçim sürecinde olduklarını ancak sosyal demokrat parti olan CHP'nin hiçbir sosyal demokrasi projesinin olmadığını söyledi.

Baykal'ın yeni anayasa ile ilgili bir fikrinin olmadığını ifade eden Türk, sosyal demokrasiyi ırkçı, milliyetçi bir parti haline getirdiğini savundu.

Deniz Baykal'ı 'Şaşkın Bakkal'a benzeten Türk, "Aslında bu şaşkın bakkal ne yaptığını da bilmiyor. Zavallı bu şaşkın bakkal. Sabahları koşuyor, öğle saatlerinde güzellik uykusuna yatıyor. Öyle güzellik uykusunu yatarsan bu ülkede başbakan olmazsın. Erkek güzeli olarak kal sen sadece" şeklinde konuştu.

Davos'a göndermede bulunan Türk, şunları söyledi: "Başbakan'a Davos fatihi diyorlar. Sayın Başbakan ne yaptın da Davos fatihi oldun. Bir gazeteciyi azarlamakla Davos fatihi olunmaz. Sana şunu söylüyoruz fetih işgaldir. Fatih olmak zulümdür, kandır. Gel barış adamı ol. Barış adamı."

Türk, konuşmasından sonra bölge milletvekilleriyle birlikte seçim otobüsüyle kalabalığından arasından ayrılarak Erciş'e hareket etti.
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri