Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal, Hamas'ı PKK ile bir tuttu

27 Ocak 2009 / 17:21
AB'nin 2006 yılında PKK'dan önce Hamas'ı terör örgütü ilan ettiğini, bunun altında Türkiye'nin de imzasının bulunduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal
AB'nin 2006 yılında PKK'dan önce Hamas'ı terör örgütü ilan ettiğini, bunun altında Türkiye'nin de imzasının bulunduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Biz şimdi HAMAS savunuculuğuna soyunmuş gibi görünüyoruz. Birileri çıkıp PKK ile ilgili tavır takınırsa ne diyeceğiz?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada İsrail ile Hamas arasında yaşanan gerginliğe ve Ortadoğu'daki krize değindi. Hamas'ı PKK ile aynı kefeye koyan Baykal şunları söyledi:
"Dış politikada hükümetin son Ortadoğu krizi dolayısıyla izlediği politika ne yazık ki yaşanan acılara son verme boyutunda hiç bir somut sonuç vermemiştir ama dış politika ile ilgili ciddi tartışmalara yol açmıştır. Gazze'ye düşen bombalar Türk ekonomisinin ciddi sıkıntılarını ortaya koymuştur. Dış politikası elbette ahlaki ve insani temellere dayanır. Bölge istikrarını her şeyin üstünde tutarız. Bize düşen her türlü görevi yerine getiririz. Çok temel bir ilkemiz vardır, o tartışmalarda kim haksız kim haklı, hiç bir zaman o tartışmaların bir parçası olmayız. Hükümetin bu konularda ölçüyü kaçırdığı anlaşılmaktadır. AB daha 2006 yılında HAMAS'ın bir terör örgütü olduğunu ilan etti. PKK'dan önce bunu ilan etti. Bu ilanın altında Türkiye'nin de imzası var. Biz şimdi HAMAS savunuculuğuna soyunmuş gibi görünüyoruz. Birileri çıkıp PKK ile ilgili tavır takınırsa ne diyeceğiz. AKP-HAMAS beraberliğinin bedelleri ödetilmeye çalışılırsa Başbakan ne yapar. BM kararları tümüyle bağlayıcıysa bizim de yapmamız gerekenler var. Başbakan'ın bu hatasının bedelini Türkiye ödüyor."

habervaktim.com
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri