Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bayrakçı neden tutuklandı?

16.07.2013 04:29
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi olaylarına ilişkin gözaltına alınarak tutuklanan Ali Sarıçiçek'in iddia edildiği gibi bayrak satmaktan değil “Görevi yaptırmamak için direnme ve toplantı ve yürüyüşleri kanunuma muhalefet" suçlarından tutuklandığını b
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi Parkı olaylarına ilişkin tutuklanan Ali Sarıçiçek'e ilişkin çıkan " Taksimde Bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek isyana teşvikten tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak" şeklindeki haberler üzerine kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur denildi.
 
Gezi Parkı olaylarına ilişkin suç unsuru taşıyan eylemlerin tespiti yönünden 3 Cumhuriyet savcısı ile bir koordinatör Cumhuriyet Başsavcı Vekili görevlendirildiği belirtilen 5 maddelik yazılı açıklamada; "
 
1-) 06.07.2013 meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 59 kişi 08.07.2013 tarihinde adliyeye sevk olmuş ifade alma işlemlerinden sonra 51 kişi delil durum gözetilerek serbest bırakılmıştır.
 
2-) Ali Sarıçiçek isimli şüphelinin de aralarında bulunduğu 8 kişi dosyadaki mevcut delil durumu gözetilerek "Görevi yaptırmamak için direnme ve kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk olmuşlardır.
 
3-) İstanbul 31.Sulh Ceza Mahkemesinde sorgulaması yapılan 8 şahıs iddia olunan suçlar yönünden tutuklanmışlardır. Sevk maddesinde yer alan TCK 265/1 maddesinin (Görevi yaptırmamak için direnme) ile 2911 Sayılı Kanunun 32/1 maddesinin (Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama) suçlarının cezai müeyyidesi toplamda 1 yıldan 6 yıla kadardır.
 
4-) Keyfiyet böyle iken "Taksimde Bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek isyana teşvikten tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak" başlığı ile yapılan haber kamuoyunu yanıltacak adil yargılamayı etkileyebilecek nitelikte gerçeklere uymayan bir haberdir.
 
5-) tutuklu şüpheliler tarafından yapılan itirazlar tutuklama kararını veren mahkeme ve bir üst mahkeme olan 13. Asliye Ceza Mahkemesince yerinde görülmeyerek reddedilmiştir. Yeniden yapılan itirazlar üzerine ise dosya 6.Ağır Ceza Mahkemesinde incelenmeye alınmıştır. Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bilgilerinize sunulur" ifadelerine yer verildi.
 
Kaynak: İHA


 

Bu haber toplam 1492 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri