Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kazakistan’da Kurban Bayramı dolu dolu

12.09.2016 11:31
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kurban Bayramı'nın yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olduğunu belirterek, halka merhametli ve şefkatli olma çağrısında bulundu.

ASTANA (AA) - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kurban Bayramı'nın yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olduğunu belirterek, halka merhametli ve şefkatli olma çağrısında bulundu.

Başkent Astana’daki binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için Nur Astana merkez camisine akın etti.

Namazın ardından cami bahçesinde kurulan çadırlarda insanlara yemek ve içecekler ikram edildi, aynı bahçede bilek güreşi, aşık atma ve dambıl kaldırma oyunları organize edildi.

Kurban kestirmek isteyen Müslümanlar, camiden hareket eden otobüslere Altın Taga hayvan pazarına giderek kurbanlarını satın aldı. Kurbanlarını burada kestiren Kazaklar, etlerini yoksul ailelere dağıtmak için arabalarıyla götürdü.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, yayınladığı kutlama mesajında, Müslümanların bayramını tebrik ederek, "Yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olan bu bayramda halkı merhamet ve şefkat olmaya çağırıyorum." ifadesini kullandı.

Bu kutsal bayramın ahlaki değerleri güçlendirdiğine işaret eden Nazarbayev, Kazakistan’ın 25 yıllık kalkınma sürecinde Kurban Bayramı'nın halkın birliğini ve farklı dinlerin uyumunu sağlayan en önemli bayram haline geldiğini vurguladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri