Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bayram Sonrası Altın Fiyatları Ne olur?

09.08.2013 00:31
İzmir Kuyumcular Odası (İZKO) Başkanı Yılmaz Uça, istikrarsız bir görüntü çizen altı fiyatlarıyla ilgili konuştu.

İzmir Kuyumcular Odası (İZKO) Başkanı Yılmaz Uça, kuyumculuk sektörü için ramazan ayının durgun geçtiğini belirterek, "Ramazanda düğün merasimleri yapılamadığı için takıya da çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Ramazandan sonra düğünlerin başlamasıyla kuyumculuk sektörünün hareketleneceğini ve altın fiyatlarının yükseleceğini tahmin ediyoruz" dedi. 

Uça, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın fiyatları yakın zamana kadar yüksek seviyelerde olduğunu anımsatarak, "Altın yeniden düşüşe geçti bu demek oluyor ki satın almak için uygun bir zaman. Bayramdan sonra yoğun bir düğün mevsiminin yaşanacağını biliyoruz" diye konuştu. 

Gazetelerde geçen günlerde "Çeyrek ve ziynet altınlar karaborsa satılıyor"  gibi haberlerin yer aldığına hatırlatan Uça, "Buradaki karaborsa sıkıntı kuyumculardan ziyade üretim miktarının azlığı ve darphanenin piyasaya sunduğu altın miktarının yetersiz kalmasından kaynaklanmıştı. Ancak Darphane piyasaya 4 ton altın sürünce kuyumcular da rahatladı. O sıkışık dönem geçti vatandaşların panik yapmasına gerek yok" ifadelerini kullandı.

- "Karaborsa bilinçli oluşturuldu"

 Uça, karaborsa döneminde bazı büyük firmaların ve toptancıların büyük kar ettiklerini öne sürerek "Karaborsa dönemi" ile ilgili şunları söyledi:

"Perakendeci kuyumcular bunu tasvip etmiyor. Altın üretiminde yetkili kuruluş Darphane olduğu için kar marjı belli. Toptancılar ve büyük firmalar, fiyatı her yerde aynı olması gereken bu ürünleri bilinçli bir şekilde piyasaya az sürdü ve o dönemde fiyat farkları oluşturdu."

Ramazan ayında altına talebin azaldığını dile getiren Uça,  "Bayramdan sonra piyasada altın talebinin çok ciddi bir şekilde yükseleceğini tahmin ediyorum çünkü düğünler başlıyor. Bayramdan sonra düğün mevsimi ile kuyumculuk sektöründe bir hareketlenme yaşanacağını inanıyorum. Bu talebin fazlalaşması sonucu fiyatların artması normal ancak gönlümden geçen fiyatların çok artmaması. Ben fiyatların bu seviyede kalmasını hatta daha aşağılara inmesini istiyorum" dedi. 

Uça, altının geleceğiyle ilgili, "Altın, binlerce yıldır insanların en kıymetli malzemesi oldu uğruna savaşlar bile yapıldı. Hiçbir zaman değerini yitirmeyecek en güvenli limandır ve güvenli liman olmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.habervaktim

Bu haber toplam 3132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri