Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEM'de trafik yeniden düzenlendi

20.08.2012 09:55
İstanbul'dan Bolu'ya bayram trafiği nedeniyle yaklaşık 14 saatte giden sürülerin dönüşte de aynı sıkıntıyı çekmemesi için TEM'de trafik yeniden düzenlendi.

Bayramda tatilini İstanbul dışında değerlendirmek isteyenler İstanbul çıkışında TEM Otoyolunda 30 km'lere varan kuyruklar oluşturmuştu. Dönüşte aynı çilenin yaşanmaması için Salı ve Çarşamba günü TEM'de İstanbul'dan gidiş yönündeki iki şerit de İstanbul İstikametinde akacak...

Kocaeli Valisi Ercan Topaca düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki Salı ve Çarşamba günü TEM Otoyolu'nun Kuzey ve Güney şeridi Uzunçiftlik ile Gebze arasında her iki şeridin İstanbul istikametine çalışacak şekilde planlama yapıldıgını söyledi.

Bayram tatillerini memleketlerinde ve İstanbul dışında geçirmek isteyen tatilcilerin TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu'nda bayram öncesi oluşturduğu yoğunluğun bayram dönüşünde yaşanmaması için Kocaeli Valiği planlama yaptı. Dün Kocaeli Polis evinde katıldığı bayramlaşma sonrasında bayram dönüş trafiği ile ilgili açıklama yapan Vali Ercan Topaca, Ulaştırma Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

"Gerek Otoyol, gerek D-100 Karayolu'nda bayram öncesi ciddi bir yoğunluk yaşadık. Ulaşımda vatandaşlarımız Anadolu'nun çeşitli yerlerine giderken yoğunluk ve geçikmeler yaşandı. Bununla ilgili dönüş trafigini rahatlatmak amacıyla bazı tedbirler almayı düşündük. Ulaştırma Bakanımıza bu konuyu ilettik.

Bayram dönüşü İstanbul istikametine doğru, Uzunçiftlik turnikelerinin ordan Gebze çıkışına kadar Otoyolun Güney ve Kuzey şeridi İstanbul istikametine doğru kullanılacak.

Gebze'den uzunçiftlik turnikelerine kadar olan kısım Ankara istikametine çalışmayacak. Planlamamız bu şekilde. Önümüzdeki Salı günü saat 12.00 ile Çarşamba 12.00 a kadar Ankara istikametinden İstanbul istikametine doğru Uzunçiftlik turnikelerinden itibaren otoyol çift şerit çalışacak. Hem Kuzey hem de Güney şerit. İstanbul'dan Anadolu yani Ankara istikametine gidecek olan araçlar da D-100 Karayolunu kullanacaklar. D-100 iki taraflı çalışacak hem İstanbul hemde Ankara istikametine çalışacak. Otoyol Uzunçiftlik ile Gebze arasında İstanbul istikametine çalışacak şekilde planlama yapıyoruz. Bu hususta tüm sürücülerimizden ve vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz." dedi.

HIZ KURALLARINA UYMALARINI İSTİYORUZ

Trafiğin yoğunluğuna göre sürücülerin hız kurallarına uymalarını özellikle rica ettiğini söyleyen Vali Topaca, "Polisin yönlendirmelerine uymalarını istiyoruz. Kendi can ve mal güvenlikleri açısından alınan tedbirlere uyulmasında çok büyük yarar umuyoruz. Salı ve Çarşamba günü yapacağımız uygulama sağlıklı sonuç verip başarılı olursa önümüzdeki Cuma günü öğleden sonra başlamak kaydı ile Cumartesi ve Pazar günleri de belkide yapmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız mahallinde bütün noktaları belirleyecekler. Krokilerle, ilanlarla ve afişlerle radyolardan da ilan yapmak süretiyle kamuoyu ile paylaşacağız. Umarım vatandaşlarımız dönüş trafiğinde bayram öncesi yaşanan yoğunluğu yaşamazlar. Daha güvenli daha hızlı daha sağlıklı bir dönüş yolculuğu yaparlar. Bütün gayretimiz bu." dedi. Kamyonlarla ilgili uygulamaları da yarın Karayollarından gelecek arkadaşlarla bir mutabakata vardıktan sonra belirleyeceğiz. Kamyon trafiğinin de bu süre zarfında olmasını istiyoruz. Anadoluya giden arkadaşlarımız aynı şekilde dönüş yapacaklar. Mutlaka iyi bir planlama yapacaklar. Kamyonların trafige çıkmaması da gündemimizde ama karar vermedik." dedi.

Bu haber toplam 2992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri