Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baz istasyonları sağlığı olumsuz etkilemiyor

04.08.2012 10:57
Bir süredir gündemi meşgul eden ve kansere neden olduğu gerekçesiyle baz istasyonlarının şehir dışına taşınacağı haberleri üzerine TOBB Yazılım Sektörü Meclisi, Biyesam ve YASAD'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

 

Açıklamada baz istasyonlarının teknik açıdan şehir dışına taşınmasının söz konusu olmayacağı belirtilirken, açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi: "mobil iletişimin olmazsa olmaz parçası olan baz istasyonlarının, şehir dışına taşınacağı şeklinde kamuoyunda ve basında yer alan değerlendirmeleri büyük bir hayret ve üzüntü ile karşılamaktayız. Özellikle yerel yönetimlerin, gerekçesi ne olursa olsun baz istasyonlarına yönelik tepkileri son derece yanlıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere dünyadaki diğer bilimsel kuruluşların “baz istasyonlarının sağlığa olumsuz etkisi olmadığına ilişkin” raporları olmasına rağmen bunu kamuoyuna farklı bir şekilde aktarmak yanlıştır."

Baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının kamuoyunun haberleşme hakkını engellemek anlamına geldiğine dikkat çekilirken, "mobil iletişim altyapısı olarak algılanan baz istasyonlarının finans, eğitim ve sağlık sektörlerine de doğrudan katkı sağladığı göz ardı edilmemelidir" denildi.

Bu haber toplam 3380 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri