Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBC artık IŞİD demeyecek

04.07.2015 13:38
İngiliz milletvekillerinden 120'si, BBC’nin IŞİD’e “İslam Devleti" demesine itiraz eden ortak bir mektup yazdı. İngiliz yayın kuruluşu da bundan böyle IŞİD yerine "sözde İslam devleti" ifadesini kullanacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, bu hafta yaptığı açıklamada, İngiliz medya kuruluşu BBC'nin haberlerinde IŞİD için "İslam devleti" ifadesi kullanmasını eleştirerek, "Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir" demişti. Bu açıklamanın ardından 120 milletvekili benzer ifadelerin yer aldığı bir mektubu BBC'ye gönderdi.

 

Mektupta "İslam devleti" ifadesini kullanılmaması gerektiğini çünkü "bunun gereksiz yere İslami aşırıcılara itibar sağlamak anlamına geldiğini" ifade edildi.

 

Muhafazakâr Partili milletvekili Rehman Christi'nin liderliğindeki 120 parlamenter, BBC'den "İslam devleti" ifadesini kullanmamasını istedi. Mektuba, İngiltere Başbakanı Cameron'ın yanı sıra, Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakâr Parti milletvekili Boris Johnson ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) milletvekili ve partinin eski lideri Alex Salmond da imza koydu.

 

"Sözde İslam Devleti diyeceğiz"

BBC Genel Müdürü Tony Hall çağrılara cevaben kaleme aldığı makalede özetle şu açıklamada bulundu:"BBC bir grubu ya da kuruluşu tanımlarken, o grubun kendini nasıl tanımladığını esas almaktadır. Sadece 'İslam devleti' ifadesi kullanmanın böyle bir devletin var olduğu anlamına geleceğinin ve bunun yanıltıcı olduğunun farkındayız. Biz de bundan sonra 'Sözde İslam Devleti' ifadesini kullanacağız."

 

Hall ayrıca, "IŞİD ifadesini kullanmanın bu örgüte destek verildiği algısına neden olabileceğini ve BBC'nin tarafsızlığına aykırı olduğunu" savundu.

 

İngiliz basını, BBC Genel Müdürü Hall'un kurumun konuyla ilgili terminolojisi hakkında bu ay milletvekillerinin sorularını yanıtlamaya çağrılabileceğini yazdı.

 

ERDOĞAN DA UYARMIŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıldan beri IŞİD değil "DEAŞ" denmasi gerektiğini söylüyor. Erdoğan neden DEAŞ denmesi gerektiğini de şöyle açıklamıştı: "Örgütün İslam'la hiçbir alakası yok. IŞİD'i İslam adıyla yan yana getirmek istememdiğim için açılımında açıkça "İslam Devleti" geçen IŞİD yerine Arapça kısaltması olan DEAŞ'ı (DAESH) tercih ediyorum." ttiğini belirtti.

 

Fransa hükümeti de resmen, örgütün adından "DEAŞ" olarak bahsedilmesi için kampanya başlatmıştı. DEAŞ (DAESH), IŞİD'in Arapçasının (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham) ilk harflerinden oluşuyor.
 

 

Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri