Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kezzaplı saldırıya kör etme cezası

13.05.2011 22:09
İran Yüksek Mahkemesi, altı yıl önce kendisiyle evlenmediği için yüzüne kezzap atarak bir kadını kör eden Mecid Movahedi'ye kör edilme cezası verdi.

Mahkemenin kararı son dakikada bozulmazsa Movahedi'nin göze karşı göz cezası yarın uygulanacak.
Talep ettiği göze göz cezasının uygulanacak olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten mağdur kadın Amine Bahrami, BBC Farsça bölümüne yaptığı açıklamada mümkün olsa cezayı kendi elleriyle uygulamak istediğini söyledi.
Movahedi'ye verilen ceza İran'da ciddi tartışma yaratmış durumda.
Kamuoyu, cezayı haklı bulanlar ile başka bir tür ceza uygulanmasını isteyenler pozisyonlarını savunmak için adalet, caydırıcılık, cezalandırma gibi aynı kavramlara başvuruyorlar.
Şeriat yasaları uyarınca sakat bırakma gibi cezalar uygulansa da Movahedi'nin davası İran'da nadir görülen türde bir vaka.
Movahedi'nin ailesi de BBC Farsça'ya, oğullarının yanlış yaptığını ancak Amine'nin fikrini değiştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Uluslararası tepkilerden dolayı cezayı infaz etmeye sıcak bakmayan İranlı yetkililer, bir yandan da bu tür bir cezanın kişileri kadınlara asit atmaktan caydıracağını düşünüyor. (BBCTürkçe)

Bu haber toplam 5148 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri