Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBC'den Gezi Parkı eylemi analizi

06.06.2013 17:00
Taksim Gezi Parkı eylemleri ve bu eylemlerin Erdoğan'ın duruşuna dair etkisi BBC'de yazı konusu oldu. BBC eylemin ilk günlerindeki yaptığı yorumların aksine bu sefer "İstanbul'da Başbakan hala çok güçlü analizi" yaptı.

BBC yazarı James Reynolds, Taksim'deki protestolarının Başbakan Erdoğan'a karşı olduğu gözükse de bunun gerçeği yansıtmadığını savundu.

BBC'nin İstanbul muhabiri Reynolds kaleme aldığı yazıda, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nın dışındaki kentin Başbakan hakkında farklı fikirlere sahip olduklarını aktararak İstanbul'un başka yerlerinde Başbakan'ın hala güçlü destekçileri olduğunu yazdı.

ÜSKÜDAR GÖSTERİLERDEN ÇOK UZAK

İstanbul'daki gözlemlerini aktaran yazar, boğazın diğer yakasındaki Üsküdar'ın gösterilerden çok uzak olduğunu belirterek burada yaşayanların görüşlerine yer verdi.

HÜKÜMETİN PROJELERİ

Reynolds yazısına şöyle devam etti: "Son 10 yıldır bu bölge Başbakan tarafından yeniden geliştirildi. Hükümet bir camiyi yeniliyor, ayrıca Boğaz Köprüsü'nün diğer yakasında metroya bağlanacak bir tünel inşa ediyor. Başbakan'ın 2020 Olimpiyatları için geliştirdiği yeni projeler de buradan çok uzak değil."

"ATATÜRK'TEN SONRA EN BÜYÜK LİDER"

Yazar, turizm sektöründe çalışan bir kişinin: 'Hiç kimse kusursuz değildir, Erdoğan'ın iyi politikaları da var kötü politikaları da var ancak yüzde 90'ı bu ülke için iyiydi. Onu sevenler de olabilir, sevmeyenler de. İnsanların bunun için polis araçlarını yakmaları ya da taş atmaları gerekmiyor" sözlerini aktarırken bir başkasının: "Erdoğan, Atatürk'ten sonra Türkiye'deki en büyük lider. İnsanlar bir şey yapmazsa polis de saldırmaz, polisin işi insanları korumak" sözlerine yer verdi.

Üsküdar'da Başbakan Erdoğan'a karşı görüşlerin de var olduğunu yazan Reynolds yazını şöyle noktaladı: 'Burda kimse Başbakan'ın posizyonunun tehlike altında olduğunu düşünmüyor ancak ilk kez Türkiye Başbakan'ının geleceği tartışmaya konu oluyor'.

 

 
Bu haber toplam 5520 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri