Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Topçu 'Ulaştırma bakanı istifa etmeli'

06.02.2011 06:35
BBP tarafından Antalya Kemer'de düzenlenen Genel İstişare Toplantısı'nda merhum Yazıcıoğlu'nun eşi ve kardeşi ile BBP lideri Yalçın Topçu'dan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sert tepki geldi.

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, merhum Muhsin Yazıoğlu ile birlikte 6 kişinin ölümüyle ilgili olaya 'kaza' diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı istifaya çağırdı.

BBP tarafından Antalya'nın Kemer İlçesine bağlı Göynük beldesinde düzenlenen Genel İstişare Toplantısı sona erdi. Toplantının son gününde verilen gala yemeğine BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, merhum Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Güleser Yazıcıoğlu, kardeşi Yusuf Yazıcıoğlu, il başkanları, parti yöneticileri ve yaklaşık 500 partili katıldı. 3 günlük çalıştayda ülke meselelerini ve yol haritalarını belirlediklerini ifade eden Topçu, BBP kadrosunun uğraşı ile hukuk içerisinde kalınarak bugünkü noktaya geldiklerini belirtti. BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, "Ama her ikisinde de bir sonuç çıktı. Devlet milletin vicdanı ile örtüşüyor. Biz artık Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şahadetinin özel yetkili savcılar tarafından takip edilmesini istiyoruz. Bu çalışmalarımızı da kamuoyu ile paylaşacağız. Biz Muhsin başkanın hukukun üzerinde, Keş Dağlarında 46 saat kar altında kalan devlet itibarını, milletin içindeki itibarını bozacağız. Aile ve hukukçular ile konuştuk.16 Şubatta Yazıcıoğlu'nu sevenler, Vuslat Kurultayında gözyaşı dökenlerle Kahramanmaraş'ta buluşacağız ve ailemiz ile birlikte özel yetkili savcı isteme husun da prosedürü başlatacağız" dedi.

"ULAŞTIRMA BAKANI İSTAFA ETMELİ"

Yol haritasını titizlikle hazırladıklarını belirten Topçu, şöyle devam etti:

"Hukuk içinde kalarak, hukukumuzu takip etmeye kararlıyız. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şahadet sürecine ulaştığı olayla ilgili 'kaza' diyen ama kendisi kaza olan bakanların tahrikine rağmen hukuk içinde kalacağız. Ne yazık ki birileri kendini çok akıllı görüyor. Bir bakan kendini başbakandan, cumhurbaşkanından, Devlet Denetleme Kurulu ve TBMM iradesinden daha akıllı görüyor. Daha ötesi Adriatik'ten Çin Seddine bir cümle milyonların aklından daha akıllı görüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, birinci derecede hedeftir. Devlette gereğini yapacaktır. Ben eminim ki sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kadar akıllı bakanını çok daha farklı değerlendirecektir. Kendi irade ve araştırma gereği duyulan bir konuda sayın bakanın aklı demek ki başbakandan fazla, buna 'kaza' diyor. Millet vicdanında şüpheli duran bu hadise, bu kişiler ve kurumlar tarafından araştırılmaya ve incelemeye gerek duyulmuyor. 'Ben de üstüme düşen görevi yapacağım niye demiyorsunuz', siz böyle kaza derseniz, millette der ki 'bakan suikastın içinde mi'" diye konuştu.

"İSMAİL ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA CAN VERDİ"

Devlet Denetleme Kurumu'nun anayasanın medeni kanunlarına göre dizayn edildiğini savunan Topçu, "Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; sen 6 kişinin hayatını kaybettiği, hele biri ki dünyadaki bütün iyi insanların hafızasında capcanlı duruyor. İhlas Haber Ajansı Muhabiri İsmail Güneş, çığlık çığlığa can verdi. Bunun sorumlusu sensin. Senin emrinde olan kurumun ruhsatlandırdığı helikopter. Senin emrinde olan kurum VIP uçan bir helikopteri takip edemedi. Senin emrindeki kurumlar, İsmail Güneş çığlık çığlığa 'imdat' dedi, 46 saat ulaşamadı. Sen meselenin üzerine tüy diktin, vicdanları karartan meseleyi üç kişiye havale ettin. Olay yerine en az 9 kişinin gitmesi gerekirken, sen 3 kişi gönderdin. Senin gönderdiğin ekip ve komisyona kargalar bile güldü. Sen de bu işe kaza diyorsan, hemen istifa et sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Biz canımızın suikasta kurban gittiğini asla söylemedik. Buna gönlümüz de elvermez. Buna sen kaza diyorsan, çık yargının huzuruna, istifa et. Daha sonra yargı ve devletin kurumlarının karşısına çık ve kaza olduğunu ispat et" dedi.

"YAZICIOĞLU ADINA HER EVDEN BİR OY İSTİYORUZ"

Konuşmasının sonunda Muhsin Yazıcıoğlu'ndan aldığı millet vekaletini dimdik ayakta götürmeye devam edeceklerini söyleyen BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, "Bu seçimlerde Meclis'te Alperenler olacak. Seçimin sürprizi BBP olacak. Her evden sadece bir oy istiyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu ve bizler adına istiyoruz. Bu uzattığımız temiz eller tutulmadığı zaman da Rabbimiz bize sorarsa 'Ey milletim sizi orada Rabbime şikayet ederim. Biz doğru yürüdük, tertemiz ellerimizle oylarınızı istedik ama onlar bize bir oy vermediler' deriz."

"MİLLETVEKİLİ ADAYI DEĞİLİM"

Merhum Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Güleser Yazıcıoğlu ise, her hangi bir siyasi partiden milletvekili adayı olmadığını söyledi. Yazıcıoğlu, "Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu her platformda yad edin. Muhsin Başkana bakınca, Sivas Sivas'a bakınca Muhsin başkanı görmek istiyoruz. Seçim var, BBP için çok önemli. Şahadet süreci için üzerimize düşeni en iyi yapmalıyız. Dava sürecinin üstünü kapatırlar. Muhsin başkanın emanetine daha fazla sahip çıkmalıyız. 'Suikast' diyorlar ya, ben ne olduğunu bilmiyorum. Onun içinde devletten bunun ne olduğunun aydınlatılmasını istemiştim. 25 Mart'taki olayla ilgili eğer bu bir suikast var ise, sadece Muhsin Başkana yapılmış değil; BBP, onun teşkilat ve dava arkadaşlarına yapılmış bir olaydır. Onun için bu süreçte partimize daha çok sahip çıkmalıyız. Elimizden gelenin daha fazlasını yapmalıyız" diye konuştu.

SONUÇ BİLDİRİSİ

Büyük Birlik Partisi genel istişare sonuç bildirisini okuyan Genel Sekreteri Mustafa Destici, "Haziran 2011 genel seçimlerinde BBP secim stratejileri vekil aday adayları tespiti belediye teşkilat çalışmaları görüşüldü. BBP genel merkez ve teşkilatları mart ayına kadar milletvekili adaylarını belirleyecek. Mart ayı sonunda seçim beyannamesi kamuoyu ile paylaşılacak" dedi.

Toplantı, gala yemeği ile son buldu.

Bu haber toplam 2888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri