Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBP lideri Destici: Nevruz fırsata dönüşsün

20.03.2012 23:27
BBP lideri Destici 'Bu özel günü fırsata dönüştürmeli ve müreffeh bir ülkede birlikte, barış ve kardeşlik içinde yaşamamız için zihinlerimizi duru tutmalıyız'' dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Nevruz'un müreffeh bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşanması için bir fırsata dönüştürülmesi gerektiğini bildirdi.

Destici, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Nevruz'un binlerce yıldır Türk dünyasında baharın ilk günü olarak kabul edilip, kutlandığını belirtti.

''Yeniden doğuşun adı'' olarak nitelendirdiği Nevruz'un Türk-İslam coğrafyasında yaşayan tüm topluluklarının kadim geleneği olduğunu ifade eden Destici, Kaşgarlı Mahmud'un Divan-ı Lügati't Türk adlı eserinde, Nevruz'u ilkbaharın gelişi olarak belirttiğini bildirdi.

Destici, Nevruz'un, Türk edebiyatı ve musikisine Nevruz, Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girdiğini, Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı Şerif kentinde de Nevruz'un geleneksel olarak iki hafta boyunca kutlandığını ve ''Kırmızı Gül Bayramı'' olarak adlandırıldığını kaydetti.

Nevruz'un barış ve kardeşlik temennilerinin nefesi olması gerektiğini dile getiren Mustafa Destici, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Aziz ve necip olan bu milletin yaşadığı topraklar, her zamankinden daha çok beklentilere, sağlıklı ve huzur dolu günlere ihtiyaç duymaktadır. Bu özel günü fırsata dönüştürmeli ve müreffeh bir ülkede birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşamamız için zihinlerimizi duru tutmalıyız. Bu vesileyle Nevruz'un amacına paralel mutlu bir şekilde kutlanması niyazı ile milletimize ve tüm insanlığa esenlikler getirmesini diliyorum.''

Bu haber toplam 1604 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri