Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BÇG’den ajanlarına teşekkür yazısı

02.12.2011 11:45
Yazı dizimizin 2. bölümünde irtica paranoyası ile üretilen yapay korkuların nasıl darbe gerekçesi haline getirilerek, camilerin kontrol altına alındığını ve özel işletmelerde bulunan ajanlardan nasıl faydalanıldığını belgeleri ile gözler önüne seriyoruz.

Yazı dizimizin 2. bölümünde irtica paranoyası ile üretilen yapay korkuların nasıl darbe gerekçesi haline getirilerek, camilerin kontrol altına alındığını ve özel işletmelerde bulunan ajanlardan nasıl faydalanıldığını belgeleri ile gözler önüne seriyoruz.
BÇG tarafından hazırlanan ve komutanlıklara gönderilen “Personel Durum Takip Çizelgesi” formu ile de kurum içi fişlemeleri deşifre ediyor; Müdür, daire başkanları, vali, kaymakam, belediye başkanlarının siyasi görüş ve tutumlarının nasıl takip altına alındığını belgeliyoruz.

ASLAN DEĞİRMENCİ/ANKARA

Belge 4: Cuma hutbeleri bile rahatsız etmiş

Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan, 16 Nisan 1997 tarihli gizli belge ile karşımıza çıkıyor. “Laiklik aleyhtarı Faaliyetler” konulu gizli belgede Çetin Doğan’ın imzası olduğu görülüyor. Kuvvet komutanlıklarına gönderilen yazılı emirde, camilerde verilen vaazların kontrol edilmesi isteniyor. Öncelikle Cuma hutbelerinin titizlikle takip edilmesi gerektiği belirtilen belgede, tespit edilen tüm hususların bildirilmesi talep ediliyor. Konunun çok hassas olduğunun vurgulandığı emirde, camilerde görevlendirilecek personelin titizlikle seçilmesi isteniyor.

Belge 5: Üst düzey yöneticilerin takibi

Bir başka BÇG belgesinde, üst düzey yöneticiler hakkında bilgi istendiği görülüyor. Müdür, daire başkanları, vali, kaymakam, belediye başkanlarının siyasi görüş ve tutumlarının takip altına alınarak, bildirilmesi isteniyor.

Belge 6: İhbarcılara teşekkür yazısı

Komutanlar artık işi gücü bırakmış işletmelere kadar uzanmışlar. 24 Haziran 1997 tarihli Gnkur. İç Güv. D. Bşk. Tuğgeneral K.D. imzalı yazıda, dindarlar hakkında bilgi toplayan bir sivil ajana teşekkür edildiği görülüyor. “Sayın Aksakal” diye başlayan yazıda, şu ifadelere yer verildiği görülüyor: “Rize Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde meydana gelen irticai kadrolaşmalara ilişkin 16 Haziran 1997 tarihli mektubunuzu aldım. Bu konudaki görüşleriniz ve hassasiyetleriniz için teşekkür ederim. Mektubunuzda yer alan iddialar için Genelkurmay Başkanlığı Batı Çalışma Grubunda bir inceleme ve araştırma başlatılmıştır. Saygılarımla.”

Belge 7: Kurum içi fişleme formu

Batı Çalışma Grubunun yasadışı fişlemelerinin sadece kurum dışı olmadığı da belgelerden anlaşılıyor. BÇG tarafından hazırlanan ve komutanlıklara gönderilen “Personel Durum Takip Çizelgesi” formuyla, dindar subayların nasıl fişlendiği görülüyor. Formlarda personel hakkında doldurulması istenen alanlar 4 başlıktan oluşuyor. Bunlar; Giyim-kuşam tarzı, sosyal faaliyetler, propaganda faaliyetler ve müspet veya menfi gelişmeler ve kanaat…
Giyim kuşam başlığı altında formlarda yer alan konular ise şunlar: Çarşaf, türban, tarikat simgeleyen giyim, başörtü, çağdaş giyim… Sosyal faaliyetler kısmında ise; karşı cins ile tokalaşma, birlikte yapılan aile toplantılarına katılıp katılmadığı, bayramlaşmalara katılıp katılmadığı, çay, kermes vb. sosyal etkinliklere katılıp katılmadığı, aile ziyaretleri ya da misafirliklerde haremlik-selamlık uygulaması olup olmadığı ve evinde süs eşyası, biblo, resim olup olmadığı konuları yer alıyor. Her iki başlıkta da bu alanların eksiksiz tamamlanıp, gerekli takibin yapılmasının ardından bildirilmesi talimatı veriliyor. Aynı formun 3. başlığı olan “Propaganda Faaliyetler” kısmında ise personelin Atatürk, Atatürkçülük, laiklik aleyhinde söylemlerinin olup olmadığının araştırılması isteniyor. Personelin kendi aralarındaki diyaloglara dikkat edilmesi, er, erbaş, aileler ve sivil kesime yönelik ne türlü propagandalar yapıldığının not edilmesi emri veriliyor.

MİLATGAZETE

Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri