Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BÇG'den skandal fişleme

04.06.2012 13:33
Cumhuriyet tarihinin en büyük banka vurgunu ve yolsuzluklarının yapıldığı 28 Şubat darbesi sırasında askeri istihbaratta da tam bir akıl tutulması yaşandığı tespit edildi.
ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA 
Batı Çalışma Grubu’nun, ‘aylık iç tehdit değerlendirmesi’ raporuna Milat ulaştı. 14 Aralık 1999 tarihli rapor ile BÇG, Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’u fişlemiş.
 
Genelkurmay'da kurulan ve illegal faaliyetlerde bulunan BÇG'nin 06 Eylül 1999 günü adli yılın açılış töreninde eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’un, yaptığı konuşmayı kayıt altına aldığı ortaya çıktı.
 
Laiklik tehlikede
 
Batı Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ‘aylık iç tehdit değerlendirmesi’ başlıklı raporda, Sami Selçuk’un konuşmalarına yer verildiği ve “laikliği tehlikeye düşürecek öneriler ortaya atmıştır” şeklinde fişlendiği görülüyor.
 
Özgürlük talebi fişlenmiş
 
Sami Selçuk’un sözlerinden kesitler sunulan raporda, tehdit olarak algılanan işte o bölüm: “Sami Selçuk, Türk devletinin laik değil, “Laikçi” bir devlet olduğunu, devletin din işlerine karışmaması gerekirken din işlerini tanzim ettiğini ifade etmiştir. Çeşitli dini grupların; mensuplarına eğitim vermesi, okul açmasına müsaade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, eğitim ve öğretim birliğini ve laikliği tehlikeye düşürecek öneriler ortaya atmıştır.”
 
Destek bölücülük ile eş değer tutulmuş
 
Söz konusu sözleri sakıncalı bulan BÇG’nin skandal raporunda ayrıca şu ifadelere yer verildiği görülüyor: “Bu konuşmayı fırsat bilen irticai ve bölücü mihraklar, basın yayın organları vasıtasıyla, bir taraftan Selçuk’u desteklerken, diğer taraftan laiklik karşıtı fikirlerinin propagandasını yapma fırsatı elde etmişlerdir.”
 
Tehdit edilmişti
 
1982’de Yargıtay üyeliğine seçilen Sami Selçuk, 1999’da Yargıtay Birinci Başkanı oldu. Yargıtay Başkanı iken dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun “28 Şubat bin yıl sürecek” sözlerinden sadece üç gün sonra yaptığı Adli Yıl açılış konuşmasında “Kurşun yerine oy' kullanılarak kabul ettirilen 1982 Anayasası hazırlayanlar ve hazırlanış biçimiyle bir tür 'ferman anayasası'dır” diyerek gündeme gelmişti. Selçuk, Yargıtay Başkanı iken Emekli Subaylar Derneği'ne mensup bir albay tarafından tehdit edildiğini de açıklamıştı.
 
BÇG, SAMİ SELÇUK’U DA FİŞLEMİŞ
 
BÇG’nin 06 Eylül 1999 günü adli yılın açılış töreninde dönemin Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’un, yaptığı tarihi konuşmayı kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Batı Çalışma Grubuna ait ‘Aylık İç Tehdit Değerlendirmesi’ başlıklı rapor incelendiğinde Sami Selçuk’un konuşmalarına yer verildiği, “laikliği tehlikeye düşürecek öneriler ortaya atmıştır” şeklinde fişlendiği görülüyor.
 
BU ÖNERİLER TEHDİT OLARAK ALGILANMIŞ
 
İşte skandal fişleme: “Selçuk, Türk devletinin laik değil, “Laikçi” bir devlet olduğunu, devletin din işlerine karışmaması gerekirken din işlerini tanzim ettiğini ifade etmiştir. Çeşitli dini grupların; mensuplarına eğitim vermesi, okul açmasına müsaade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, eğitim ve öğretim birliğini ve laikliği tehlikeye düşürecek öneriler ortaya atmıştır.”
 
Milat gazetesi
 
Bu haber toplam 1984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri