Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BD polisi 16 ayda bin 500 kişiyi öldürdü

08.05.2015 10:40
ABD'de 2014 Ocak ayından bu yana polis tarafından öldürülen kişi sayısının bin 500'e ulaştığı bildirildi.

ABD'de son dönemde özellikle siyahi Amerikalıların polis tarafından öldürülmesi ve söz konusu polislerin ciddi bir soruşturmaya tabi tutulmamaları ülke genelinde protesto eylemlerine neden oluyor.

Polisler tarafından son dönemde öldürülen siyahiler Michael Brown, Eric Garner, Walter Scott ve Freddie Gray haberlere ve protestolara konu olduğu için ön plana çıktı ancak ABD'de polis tarafından her yıl yüzlerce kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Baltimore'da siyahi gencin yüzüne polis biber gazı sıktı VİDEO

YEREL OTORİTELERİN BİLDİRİM YAPMAMASI

Polis tarafından öldürülenlere ilişkin FBI kayıt tutuyor ancak yerel otoritelerin bildirim yapması zorunlu olmadığı için bu rakamlar gerçeğin ancak bir kısmını yansıtabiliyor.

16 AYDA BİN 500 KİŞİ

Bu konuda veri toplayan kuruluşlardan "Killed by Police"in rakamlarına göre 2014 yıl başından bu yana geçen 16 ayda polis tarafından öldürülenlerin sayısı bin 500'ü geçmiş durumda.

POLİS TARAFINDAN ÖLDÜRÜLENLER

Kuruluşun internet sayfasında yapılan duyuruda, kendilerinin polisin silah kullanmasının haklılığını ya da haksızlığını incelemediklerini sadece görev sırasında ya da haricinde, polis tarafından öldürülenlerin istatistiğini paylaştıkları vurgulandı.

Polis tarafından öldürülenlere ilişkin son döneme kadar sağlıklı veri toplanamadığı için söz konusu olayların artma eğiliminde olup olmadığına ilişkin çıkarım yapılamıyor ancak ülkede polis şiddetine yönelik protestolar giderek artıyor.

Bu haber toplam 2190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri