Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDDK Bank Asya'ya el koydu

30.05.2015 01:38
Beklenen oldu BDDK, Banka Asya'ya el konuldu. Kurul, TMSF'ye devrinde kanunun 71'inci maddesini dayanak gösterdi.

Kritik BDDK toplantısı sona erdi. Bugün yapılan toplantı sonrası resmi açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Banka'nın mali bünyesindeki sorunları gerekçe göstererek kanunun 71'inci maddesi gereği devrine karar verildiğini duyurdu.

BDDK açıklama yaptı, cemaate yakınlığıyla bilinen Bank Asya'ya el konuldu. BDDK'nın toplantısı sonrası yapılan açıklama şöyle;

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka’nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka’nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir.

Bu haber toplam 2060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri